Malijská hrobka Askíja propojuje domorodé tradice s muslimskou vírou

Songhajská říše, která v 15. a 16. století dominovala povodí Nigeru v západní Africe, po sobě zanechala mimo jiné charakteristické stavby z hlíny. A mezi nejzachovalejší z nich patří hrobka Askíja v malijském městě Gao

25.03.2023 - Barbora Jelínková



Sedmnáctimetrovou pyramidu nechal vybudovat Muhammad ibn Abi Bakr al-Turi, první vládce dynastie Askíja, jehož zásluhou se Songhajská říše stala nejmocnějším impériem v dějinách západní Afriky. V dobách největšího rozkvětu ovládala většinu území dnešního Mali a značnou část sousedního Nigeru, přičemž klíčovým správním centrem se stalo proslulé Timbuktu, vzdálené od města Gao přes tři sta kilometrů. V prosperující kulturní středisko ho proměnil právě zmíněný panovník, později zvaný Askíja Muhammad – který dnes v učebnicích figuruje především díky tomu, že po návratu z Mekky zavedl v rodné zemi jako státní náboženství islám. 

Obří párátka

Než panovník v požehnaném věku 95 let roku 1538 zemřel, zajistil pro svou tělesnou schránku velkolepé místo spočinutí – hrobku jedinečného architektonického stylu, který dnes odborníci považují za ikonický příklad propojení domorodých tradic a požadavků muslimské víry. Na první pohled se stavba nijak neliší od svých hliněných protějšků typických pro pásmo sahelu, ale uvnitř ukrývá dvě mešity včetně minaretů, modlitební místnosti a dodnes využívané společenské prostory. 

Veškerý materiál na výstavbu hrobky pochází z Mekky. (foto: Wikimedia Commons, TaguelmoustCC BY-SA 3.0)

Jelikož přívalové deště každou zimu odplaví její svrchní vrstvu, udržuje si budova charakteristické oblé kontury. Specifikum pak tvoří dřevěné trámy lešení, čnící ven jako gigantická párátka. Veškerý materiál na výstavbu hrobky přivezl Askíja Muhammad přímo z Mekky a prý k tomu potřeboval karavanu několika tisíc velbloudů.

Hřbitov pro vyvolené

V současnosti hrobku obklopuje zeď, čímž se plocha spadající pod ochranu památkářů rozšířila. Hřbitov na nádvoří se stal v uplynulých staletích místem posledního odpočinku několika Askíjových nástupců, ale pouze jemu se dostalo cti být pohřben přímo v pyramidě.

TIP: Podzemní mešita Sancaklar je jednou z nejúžasnějších na světě

V roce 2000 pak byla do interiéru mešity zavedena elektřina, což umožnilo instalovat stropní ventilátory, světla a reproduktor. Uvnitř se tak mohou konat pravidelné společenské akce a místo se proměnilo ve vděčný cíl turistů.


Další články v sekci