Magnetar odpálil v Mléčné dráze extrémně silný výtrysk rádiového záření

Pozorování vědců z McGillovy univerzity ukázalo, že zdrojem záhadných rychlých rádiových záblesků by mohly být magnetary – neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem

09.11.2020 - Stanislav Mihulka



 

Jedním z nejzáhadnějších vesmírných fenoménů jsou tzv. rychlé rádiové záblesky – krátké a velmi silné „výboje“ v oblasti rádiových vln. Přestože k nám přilétají z různých míst ve vesmíru v poměrně hojném počtu, stále přesně nevíme, jak vlastně vznikají. K vysvětlení tohoto pozoruhodného jevu (nebo alespoň jeho části) by mohlo přispět nedávné pozorování magnetaru ze souhvězdí Lištičky.

Extrémní rádiový výtrysk

Letos na konci dubna pozoroval tým studentů a zaměstnanců projektu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME) Fast Radio Burst Collaboration neobvykle intenzivní rádiový výtrysk. Jako zdroj se podařilo určit magnetar – neutronovou hvězdu s extrémně silným magnetickým polem, který se nachází v souhvězdí Lištičky.

Intenzita tohoto rádiového výtrysku přitom byla 3 000× vyšší než cokoliv podobného, co jsme zatím kdy od magnetaru zaznamenali. To podle autorů studie přináší zásadní změnu v pohledu na rychlé rádiové záblesky. Magnetary byly až doposud považovány za příliš slabé zdroje rádiových vln na to, aby mohly být původci rychlých rádiových záblesků.

TIP: Záhada trvá: Ze souhvězdí Vozky přilétly další rychlé rádiové záblesky

Doposud zachycené rychlé rádiové záblesky pocházely bez výjimky z jiných galaxií. Čerstvě zachycený záblesk měl ale takovou intenzitu, že odpovídal dřívějším záznamům. Podle jedné z autorek studie, Pragya Chawly z kanadské McGillovy univerzity, jde o velmi solidní důkaz o magnetarech, coby původcích (alespoň některých) rychlých rádiových záblesků.


Další články v sekci