Má to smysl: Sen Boyana Slata o oceánu bez plastů stále žije
Ambiciózní projekt Nizozemce Boyana Slata o oceánu bez plastů stále žije. Jeho oceánský lapač Jenny minulý týden vyzvedl z oceánu 10 tun plastového odpadu
Nizozemec Boyan Slat přišel v roce 2013 se smělým plánem sběru oceánského plastu. Jeho vize postupně prošla několika proměnami, nicméně princip je jednoduchý: Na oceán se vyveze speciální plovoucí konstrukce, z níž ční do hloubky tří metrů textilní lem. Vlny, proudy a vítr pak zařízení přirozenou cestou prohnou do písmene „U“, v němž se bude hromadit odpad. Nakonec loď sebraný plast odveze na pevninu k recyklaci. Cílem je do roku 2040 odstranit z oceánu 90 % plastů.
Počátky ambiciózního projektu provázely porodní problémy – část oceánského lapače se rozpadla po třech měsících provozu. Neuspěla ani novější verze představená v roce 2019. Ukázalo se totiž, že na splnění plánu by bylo zapotřebí stovek podobných lapačů. Loni proto Ocean Cleanup představil nový koncept obří plovoucí bariéry, který dostal jméno „Jenny“. Jde o kombinaci plovoucí bariéry a ponorné sítě vlečené dvojicí lodí.
TIP: Život v polévce z plastů: Děsivá fakta o světových oceánech
Minulý týden proběhl zatím poslední test nového typu lapače. Jenny z oblasti přezdívané Velká tichomořská odpadková skvrna dokázala na pevninu dopravit 10 tun plastového odpadu, který následně zamířil k recyklaci. Podle Boyana Slata by k vyčištění tichomořské odpadkové skvrny, která podle odhadů čítá až 1,8 bilionu kusů platového odpadu, byla zapotřebí desítka podobných lapačů. V takovém případě by se podle něj dala zmíněná oblast vyčistit během pouhých pěti let.