Má Mléčná dráha problém? Měření družice Gaia naznačují závažné důsledky pro kosmologii

Hvězdy se na periferii Galaxie pohybují kolem centrální supermasivní černé díry mnohem pomaleji, než by měly. Uvedené by znamenalo, že je Mléčná dráha mnohem lehčí, než jsme si dosud mysleli.

17.11.2024 - Stanislav Mihulka



Mléčná dráha patří mezi spirální galaxie a jako každý takový objekt monumentálně rotuje v prázdnotě vesmíru. Plyn, prach a její hvězdy včetně Slunce obíhají kolem galaktického centra se supermasivní černou dírou rychlostí kolem 220 km/s, až na centrální oblasti či naprosté okraje hvězdného ostrova.

Pokud by Mléčná dráha obsahovala pouze běžnou hmotu, měla by rotační rychlost stálic a dalších objektů se vzdáleností od galaktického centra nápadně klesat. Ve skutečnosti k tomu však prakticky nedochází. Stejná situace navíc panuje i v mnoha jiných galaxiích, jež vědci studovali. Právě uvedený rozpor mezi fyzikálními modely a pozorováním podnítil vznik teorie o existenci temné hmoty, kterou sice nevidíme ani ji nedokážeme přímo detekovat, ale její přítomnost v Mléčné dráze i dalších vesmírných ostrovech vyvolává zmíněnou anomálii v rotaci hvězd kolem galaktického centra.

Líné hvězdy

Ještě nedávno vše popsané platilo. Pak ovšem kosmologové zjistili, že je s Mléčnou dráhou něco špatně. Nová měření rotačních rychlostí hvězd na její periferii totiž ukazují, že se stálice nechovají podle modelů zahrnujících temnou hmotu: Pohybují se kolem galaktického centra podstatně pomaleji než jejich „kolegyně“ v podobných oblastech srovnatelných galaxií.

Jedno z možných vysvětlení pozorovaného „loudání“ stálic v Mléčné dráze by mohlo znít, že je náš vesmírný domov výjimečně chudý na temnou hmotu, která – pokud existuje – ovlivňuje pohyb hvězd kolem centra ostatních galaxií. Bylo by to zvláštní a vznikala by otázka, čím je to způsobeno. Proč se právě Mléčná dráha chová odlišně? Jenže další možnost je snad ještě horší: Mohlo by to znamenat, že s konceptem temné hmoty, jenž tvoří stěžejní téma kosmologie a celé fyziky posledních dekád, je něco zásadně v nepořádku.

Výjimečná Gaia

Zneklidňující novinky, které možná zkazily náladu řadě předních vědců, pocházejí z měření unikátní evropské družice Gaia. Její výjimečnost spočívá v tom, že se jedná o astrometrickou observatoř. A k jejím hlavním úkolům patří velmi přesné zmapování poloh téměř dvou miliard hvězd v Mléčné dráze, především v našem sousedství.

Výstupem se tak stávají nesmírně cenná data, která v poslední době pomohla k řadě zásadních objevů ve výzkumu Galaxie. Předloni v létě zveřejnil tým observatoře Gaia dosud nejdetailnější a nejobsáhlejší soubor měření, označovaný jako DR3. A podobné údaje si doslova říkají o důkladné analýzy. Několik vědeckých skupin se tedy nezávisle na sobě pustilo do studia pohybu stálic na vnějším okraji Mléčné dráhy a všechny dospěly k víceméně stejnému závěru: Hvězdy na periferii se cestou kolem galaktického centra loudají a není jasné proč.

Pracné, ale přínosné

Rychlosti pohybu hvězd v galaxii, vyjádřené tzv. rotační křivkou, zároveň představují příležitost k odhadu hmoty dotyčného hvězdného ostrova. Gravitační síla, která na každou z nich působí, se totiž odvozuje z celkové látky galaxie, tedy včetně temné hmoty. Jde o pracný postup, ale vyplatí se: Odborníci už takto poměrně věrohodně odhadli hmotnost nejedné naší galaktické sousedky, slavnou galaxii v Andromedě nevyjímaje.

Yongjun Jiao z francouzské výzkumné agentury CNRS a jeho spolupracovníci měli daný vztah na paměti a využili data z observatoře Gaia k odhadu celkové hmoty Mléčné dráhy. Z jejich studie zveřejněné vloni v časopise Astronomy & Astrophysics vyplynulo, že veškerá látka naší Galaxie – tedy plyn, prach, hvězdy, planety a podobné objekty společně s temnou hmotou – odpovídá asi 200 miliardám sluncí.

Potíže s Mléčnou dráhou

Pro normálního smrtelníka jde o stěží představitelný údaj, pro vědce však znamená pohromu. Je totiž zhruba pětkrát nižší než předchozí seriózní odhady. Jak je to možné? Podle astronomů z Mléčné dráhy nic nezmizelo: Pozorujeme stejné hvězdy, stejná mračna kosmického plynu a prachu. Proto se jako vysvětlení nabízí možnost, že naše Galaxie obsahuje mnohem méně temné hmoty, než jsme si donedávna mysleli.

Jestliže se tedy nejedná o chybu, budou možná odborníci muset pozměnit naše představy o fungování vesmíru – což by vyvolalo další potíže a dnešní kosmologický model Lambda-CDM by se mohl otřást v základech. Popsané obavy sdílí také Stacy McGaugh z Case Western Reserve University v americkém Clevelandu, podle nějž by mohlo všechno skončit revolucí v kosmologii.

Zhruba stejně rychle

V 70. letech minulého století se měřením pohybu hvězd v galaxiích zabývala především americká astronomka Vera Rubinová se svými kolegy. Původně očekávali, že se budou periferní stálice pohybovat kolem galaktického centra pomaleji než jejich protějšky kroužící blíž. Počítali s obdobou Sluneční soustavy, kdy Neptun coby nejvzdálenější planeta oběhne Slunce jednou za 165 let, zatímco nejbližší Merkur absolvuje jeden okruh za 88 dnů.

Rubinová a její spolupracovníci však zjistili, že hvězdy ve vnější oblasti daného ostrova obíhají kolem galaktického centra zhruba stejně rychle jako stálice pohybující se k němu blíž. Naznačovalo to, že se v galaxiích nachází kromě běžné hmoty i ohromné množství látky, jež se projevuje gravitací, ale naše přístroje ji nevidí. A její gravitační působení brání hvězdám na periferiích obíhat pomaleji. Vědci myšlenku zkoumali ze všech stran a časem dospěli k představě, že temná hmota vytváří gigantická hala, která obklopují prakticky každý hvězdný ostrov. Objevily se přitom odhady, že ve velkých galaxiích převyšuje zmíněná materie viditelnou látku asi desetkrát a v těch trpasličích až stokrát.

Přesně podle Keplera

Už před pár lety se „nesměle“ ozval italský teoretický fyzik Francesco Sylos Labini, když s kolegy zachytil náznaky potíží s rychlostmi hvězd na periferii Mléčné dráhy. Data ze souboru DR3, který Gaia poslala předloni, jsou však již natolik přesná, že se problém projevil v plné síle. Astronomy fascinovalo, že podle měření družice se stálice v Galaxii chovají „keplerovským způsobem“, tedy že jejich rychlost se vzdáleností od centra klesá. Podobají se tím vlastně planetám Sluneční soustavy, jejichž pohyby jako první detailně popsal právě Johannes Kepler v 17. století.

Podle Françoise Hammera z Observatoire de Paris, který byl členem Jiaova týmu, momentálně neznáme žádnou další galaxii, jejíž hvězdy by dál od centra vykazovaly popsaný „keplerovský“ pokles rychlosti – což ovšem odporuje představě Mléčné dráhy jako tuctové spirální galaxie, která se od ostatních nijak zvlášť neliší. Zároveň je jasné, že problematické rychlosti a související odhad látky v Galaxii zásadně komplikují naše představy o temné hmotě. 

Astronomové považují za velmi pravděpodobné, že viditelná látka v Mléčné dráze odpovídá zhruba 60 miliardám sluncí. Pokud je nový odhad hmotnosti našeho vesmírného ostrova v hodnotě 200 miliard sluncí správný, znamenalo by to, že v něm existuje extrémně nízký hmotnostní poměr temné a viditelné hmoty, konkrétně asi 2,3 : 1 – čili mnohem méně než u jiných „spirál“, kde jsme podobné údaje zjišťovali.

Zkreslení v datech?

Někteří odborníci věří, že rychlosti hvězd, jež se nacházejí od observatoře dál, stále trpí určitým zkreslením výsledků. Viníkem by tedy byla Gaia. K podobným optimistům patří také Lina Necibová z MIT, členka dalšího z týmů, jež se záležitostí zabývaly. Údajně by ji velmi překvapilo, kdyby problém s rychlostí stálic obíhajících na periferii Mléčné dráhy přetrval v dalších várkách dat, která se od družice očekávají.

Necibová se opírá o dřívější pozorování: Například Velký Magellanův oblak leží asi 160 tisíc světelných let od centra Mléčné dráhy a představuje její satelitní galaxii. Obíhá ji přitom rychlostí zhruba 280 km/s, tedy plně v souladu se standardními modely temné hmoty. Další důkazy nabízejí hvězdné proudy neboli zbytky trpasličích galaxií a hvězdokup, které se ocitly k Mléčné dráze příliš blízko a její gravitační síla je roztrhala na kusy. Parametry hvězdných proudů každopádně odpovídají dřívějším představám o materiálu v naší Galaxii, jež zahrnují i spoustu temné hmoty.

Je možné, že palčivou potíž ohrožující dnešní kosmologické modely s temnou hmotou rozlousknou nová zařízení – například Vera C. Rubin Observatory, jež vyrůstá na chilské hoře El Peñón a v provozu by měla být v létě 2025. Na konci téhož roku se očekává i zveřejnění dalšího souboru dat z observatoře Gaia, která budou ještě přesnější a mohla by celou záležitost vyjasnit. Pak se doufejme ukáže, jak je to s rychlostmi stálic na okraji Galaxie doopravdy.


Další články v sekci