Lunárním základnám by mohl dodávat energii obří solární motýl

Energii budoucím základnám na Měsíci by mohla dodávat obří vesmírná solární elektrárna. Její výkon by byl srovnatelný s největšími fotovoltaickými elektrárnami v Česku.

26.07.2023 - Stanislav Mihulka



Jednou z největší obav stavitelů budoucích základen na Měsíci je, zda budou mít dostatek energie na jejich provoz. Jako první možnost se nabízí solární energie, kterou na v jiných koutech vesmíru často využívají sondy a rovery. Problém je v tom, že lunární noc trvá 14 pozemských dní a po celou tu dobu by základna musela spoléhat jen na „uskladněnou“ energii.

Proto se pro lunární základny vyvíjejí malé jaderné reaktory. Solární energetika ale není úplně ze hry. Jen by se mohla přesunout z lunárního povrchu do kosmického prostoru. Švýcarská společnost Astrostrom zpracovala pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) studii, podle které by základny na Měsíci mohl zásobovat energií obrovský „motýl,“ neboli vesmírná solární elektrárna Greater Earth Lunar Power Station (GEO-LPS).

Solární elektrárna za Měsícem

Tento solární „motýl“ by byl pokrytý solárními panely, vyrobenými z místního, tedy lunárního materiálu, především s využitím pyritu. Získanou energii by vysílal k přijímačům na povrchu Měsíce v podobě mikrovln. Solární „motýl“ GEO-LPS by tímto způsobem mohl poskytnout lunárním základnám výkon až 23 MW. Pro srovnání jde o podobný výkon, jaký má jedna z největších českých fotovoltaických elektráren FVE Brno (21 MW).

Obsluhu solární elektrárny by zajišťovala lidská posádka v centrální části elektrárny. Dva solární panely ve tvaru písmene „V“, připomínající motýlí křídla, by měly rozlohu asi kilometru čtverečního. Celá zařízení by mělo být umístěno v Lagrangeově bodě 2 soustavy Země – Měsíc, který se nalézá ve vzdálenosti 61 350 kilometrů od lunárního povrchu, z našeho pohledu „za Měsícem“.

TIP: Startup ICON vyvíjí 3D tištěné budovy pro výstavbu na Měsíci

Přítomnost lidské posádky by přitom nabízela široké možnosti využití pro další aktivity ve vesmíru. Mohla by tam být například umístěna kosmická laboratoř, základna pro budoucí výpravy do vzdálenějších končin Sluneční soustavy nebo i hotel pro vesmírné turisty. Velkou výhodou projektu GEO-LPS by mělo být, že všechny zásadní technologie potřebné k výstavbě „motýla“ již existují nebo jsou již ve vývoji.


Další články v sekci