Likvidace hlodavců: Ostrov Jižní Georgie byl prohlášen za území bez krys
Krysy žily na ostrově Jižní Georgie 250 let a ohrožovaly zdejší ptáky. Teď je s krysami konec
Jižní Georgie je největším ostrovem britského zámořského území Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy v jižním Atlantiku. Nedávno zde úspěšně skončil největší projekt likvidace krys v historii.
Do boje s hlodavcem
Vědci potvrdili, že Jižní Georgie je teď oficiálně bez krys. Nepříjemní hlodavci na ostrově žili asi 250 let, kdy sem připluli na lodích lovců tuleňů a velryb. Zdejší živočichové, především ptáci, nebyli na takovou invazi připraveni. Mnoho druhů zde hnízdilo na zemi, kde se jejich vejce a mláďata stávali kořistí věčně hladových hlodavců.
Na ostrově hnízdí zhruba 30 milionů ptáků, kteří náležejí k celkem 81 druhům. Dva z těchto druhů - linduška jižní a ostralka žlutozobá jižní, nežijí nikde jinde na Zemi. Zdejší ochránci přírody proto spojili síly s britskou organizací South Georgia Heritage Trust a sehnali 10 milionů liber (asi 290 milionů Kč), za které v roce 2008 spustili velkorysou akci totální likvidace krys.
TIP: Ochranáři drsně proti kaprům v Austrálii: Vypustí na ně zabijácký virus
Likvidace probíhala pomocí jedů, který byl po ostrově rozšiřován i s pomocí helikoptér. Celkem bylo během operace spotřebováno okolo 200 tun krysího jedu. Úspěch desetiletého snažení potvrdili výzkumníci, kteří ostrov prošli křížem krážem se speciálně vycvičenými psy.