Lidé přenášejí na zvířata více virů než zvířata na lidi
Zvířata sice představují pro člověka závažný zdroj virových infekcí, i lidé ale přenášejí viry na zvířata. Podle nového výzkumu dokonce častěji než zvířata na lidi. Bude nutné s tím počítat v rámci příprav na příští pandemii.
Zvláště v pandemických letech jsme si zvykli na to, že zoonotické infekce, tedy choroby přenášené z různých druhů zvířat na lidi, představují značný a nebezpečný zdroj problémů. Mnoho nebezpečných lidských viróz, které se objevují v titulcích médií celého světa, jako například HIV, ebola, ptačí chřipka nebo pandemický covid-19, má svůj původ právě ve zvířecí říši.
Vypadá to, že zvířata jsou zásadní hrozbou pro lidské zdraví a do určité míry tomu tak opravdu je. Nedávný výzkum ale ukazuje, lidé představují hrozbou pro zdraví zvířat, především těch, která která žijí v jejich těsné blízkosti. Vědci tento způsob přenosu označují jako antroponotické infekce.
Mezi lidmi a zvířaty
Francois Balloux z Londýnské univerzity a jeho kolegové analyzovali 12 milionů genomů virů, pocházejících z 32 virových čeledí. Badatelé analyzovali zejména to, jak se viry vyvíjely a jaké se v nich objevily mutace, když virus přeskočil z jednoho hostitelského druhu na další. Cílem výzkumu bylo více proniknout do evoluce virů a podpořit přípravu na příští pandemie, které jsou podle mnoha odborníků jen otázkou času. Výsledky studie genomů virů a závěry Ballouxova týmu nedávno zveřejnil vědecký časopis Nature Ecology & Evolution.
„Kupodivu jsme zjistili, že lidé jsou nejen intenzivním příjemcem virových infekcí od zvířat, ale také jejich zdrojem pro zvířata,“ uvádějí autoři studie. „Zkoumali jsme 599 nedávných případů přeskoků viru mezi hostitelskými druhy. Asi 64 procent z nich bylo z lidí na zvířata, tedy téměř dvojnásobek přenosů virů za zvířat na lidi.“
Jde o závažné zjištění, které významně ovlivní úsilí zdravotníků i veterinářů v boji s virovými infekcemi. Jde nejen o primární hrozbu například pro ohrožené druhy živočichů, ale také zpětně pro lidské zdraví, protože přenosy lidských infekcí na zvířata ve svém důsledku ohrožují bezpečnost potravin živočišného původu. Viry ve zvířatech také mohou projít intenzivní evolucí, čímž může vzniknout nový nebezpečný kmen dotyčného viru.