Letošní leden byl nejteplejším v historii měření, navzdory jevu La Niña
Ačkoliv odborníci počítali s tím, že letošní leden přinese určité ochlazení, trend oteplování klimatu nakonec převážil a leden 2025 se stal rekordním.
Globální oteplování sice zatím nikdo nezastavil, ale odborníci očekávali, že by během letošního ledna mohlo dojít k určitému ochlazení. Pozemské klima totiž v lednu vstoupilo do fáze La Niña, která představuje chladnější část globálního klimatického jevu El Niño – Jižní oscilace (ENSO).
La Niña má tendenci snižovat průměrnou globální teplotu a současně jsme byli svědky toho, jak kolísání polárního víru kolem severního pólu přineslo průnik velmi chladného polárního vzduchu do Severní Ameriky spojený s ohromující sněhovou bouří, která zmrazila téměř celé Spojené státy. I přesto se ale letošní leden stal nejteplejším lednem v historii měření, s průměrnou teplotou 1,75 °C nad úrovní před průmyslovou revolucí. Chmurným symbolem rekordně horkého ledna se staly devastující požáry v Kalifornii.
Rekordní leden
Údaje z letošního ledna ukazují, že průměrná globální povrchová teplota vzduchu byla 13,23 °C. Oproti doposud teplotně rekordnímu lednu, což byl, nikterak překvapivě, leden 2024, s průměrnou teplotou 13,14 °C, je to sice jen drobné zvýšení, ale vědci většinou počítali s tím, že tentokrát rekord nepadne.
Jak je vidět, zneklidňující trend rostoucích teplot se jen tak nezastaví. Odborníci upozorňují, že nynější fáze La Niña, která obvykle přináší určitý oddech v oteplování, dorazila o něco později než bylo předpovězeno, a také je neobvykle slabá, což není moc dobré znamení. Nemluvě o tom, že jde o osmnáctý měsíc z posledních 19, kdy teplota přesahuje hodnoty z doby před průmyslovou revolucí o 1,5 °C a více, což je limit vytyčený Pařížskou dohodou z roku 2015.
„Ledem 2025 se tím pádem stává dalším nepříjemným klimatický překvapením, které souvisí s dramatickým nárůstem teplot, jehož jsme svědky v posledních dvou letech,“ uvádí Samantha Burgessová z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF). „Došlo k tomu navzdory vývoji podmínek, které přináší fáze La Niña v tropickém Pacifiku a které by měly vést k určitému ochlazení.“