Klimatický jev La Niña dorazil. Co to znamená pro celoplanetární klima?

Klima na planetě ovládl jev zvaný La Niña, který přináší určité ochlazení, společně s klimatickými  extrémy. V Atlantiku by měly zesílit hurikány, ve východní Africe se očekává sucho a v Indonésii záplavy.

13.01.2025 - Stanislav Mihulka



Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) ve čtvrtek oznámil, že vrátila fáze globální klimatické oscilace El Niño – Jižní oscilace (ENSO), které se přezdívá La Niña, španělsky „holčička.“ Jde o víceméně pravidelně se opakující složitý oceánský a atmosférický jev, který je chladnějším protějškem jevu El Niño. Povrchová teplota moře v rovníkové části Pacifiku bývá v této fázi nižší než obvykle o 3 až 5 °C. La Niña mívá tendenci snižovat průměrnou globální teplotu a současně přináší určité klimatické extrémy, včetně intenzivních hurikánů v Atlantiku, sucha ve východní Africe a záplav v Indonésii.

Odborníci na klima ale pro tentokrát předpovídají, že zmíněný ochlazující vliv jevu La Niña nebude stačit k tomu, aby zabránil tomu, že se i tento rok 2025 stane jedním z nejteplejších v dosavadní historii měření. Nejspíš se ukáže, nakolik se již globální klima posunulo směrem k vyšším průměrným teplotám.

Dospěli jsme do stavu, kdy je v podstatě každý rok anomálně horkým rokem,říká klimatický vědec Gavin Schmidt, který je ředitelem NASA Goddard Institute for Space Studies. „V poslední době jsou vlastně všechny roky statisticky zřetelně odlišné od klimatu, v němž dnešní dospělí vyrůstali.

Příchod této fáze byl již nějakou dobu předpovězen. Ukazuje se ale, že tato La Niña přichází o něco později a je poněkud slabší, než vědci původně očekávali. Je neobvyklé, že se objevuje v zimě a nikoliv na jaře nebo v létě. Podle meteorologa Nata Johnsona z Laborotoře geofyzikální dynamiky kapalin NOAA je teď pro vědce palčivou otázkou, proč se La Niña vyvíjí tímto způsobem.

 


Další články v sekci