Letecké snímkování laserovým radarem odhalilo dávné město v Kambodži
Město Mahendraparvata bývalo metropolí s rozlehlými ulicemi na počátku říše Khmerů
Khmerská říše byla mezi 9. a 14. stoletím našeho letopočtu největší říší Jihovýchodní Asie. Nejznámější památkou této říše jsou ruiny hlavního města Angkor se slavnými chrámovými komplexy. Dávní Khmerové ale zanechali i jiné památky. Asi 40 kilometrů severně od Angkoru se rozkládalo prastaré město Mahendraparvata, které vzniklo asi 350 let před Angkorem a bývalo jedním z hlavních měst v počátcích Khmerské říše.
Přibližná poloha města Mahendraparvata byla známa již celá desetiletí, ale dnes je jeho naprostá většina zarostlá pralesem nebo se nachází v podzemí. Odborníci znali jen pár roztroušených ruin a v průzkumu jim navíc bránily miny z nedávné neklidné minulosti Kambodži. Mahendraparvata tak pro ně představovala záhadu. Zvrat přineslo až použití laserové technologie LiDARu, která je skvělá pro letecké snímkování podobných lokalit.
TIP: Laserové snímkování odhaluje tajemství starodávných měst v Kambodži
Archeologové více než 1 200 let staré město Mahendraparvata LiDARem detailně zmapovali. Odkryli oblast města a přilehlých staveb o celkové rozloze asi 50 kilometrů čtverečních. Objevili přitom téměř 600 významných archeologických prvků. Z jejich výzkumů mimo jiné vyplývá, že Mahendraparvata byla zřejmě prvním velkým městem světa, které bylo naplánováno a postaveno podle čtvercové sítě.