Které hvězdy severní oblohy slouží k astronavigaci?

Ve dne se v případě potřeby lze navigovat podle Slunce, ale co v noci? Které hvězdy severní oblohy slouží k astronavigaci?

07.05.2022 - Michal Švanda



Jste na jachtě uprostřed Atlantiku, jenže v bouři udeří do stěžně blesk a zcela vyřadí veškerou elektroniku na palubě. Nefunguje rádio, satelitní telefon ani navigace, porucha postihla i kompas. Od osudu bludného Holanďana vás dělí jen sextant a vytisknuté navigační tabulky, které jste si pro jistotu vzali s sebou. 

Ve dne sice můžete navigovat podle Slunce, ale co v noci? Na temné obloze spatříte několik tisíc hvězd: Přibližný směr k severu ukazuje Polárka, což ovšem k určení pozice nestačí. V minulosti bylo vybráno 57 dalších stálic, pro něž jsou vypočteny tzv. efemeridy neboli zdánlivá poloha v určitém čase. Proměříme-li jejich skutečnou pozici pomocí sextantu, lze porovnáním s tabulkami vypočítat polohu tzv. substelárního bodu, a tudíž i pozici na Zemi.

TIP: Noční obloha v květnu: K vidění budou střípky Halleyovy komety i zatmění Měsíce

Námořní tabulky sloužily již starověkým Babyloňanům a dodnes tvoří součást námořních almanachů. Jako navigační hvězdy se přitom zcela přirozeně vybírají pouze ty nejjasnější – kromě Polárky například Aldebaran z Býka, Sirius z Velkého psa či Spica z Panny.


Další články v sekci