Křečkujete zbytečnosti? Podle vědců to může mít negativní vliv na vaši duševní pohodu

Nepořádek je stresující, úklid ovšem zrovna tak. Záleží na povaze dotyčného: Podle studií se do vyklízení pravděpodobněji pustí lidé rozhodní a organizovaní, zatímco notoričtí „odkládači povinností“ se bez něj raději obejdou 

13.06.2023 - Barbora Jelínková



Málokdo v posledních letech neslyšel o fenoménu „zázračného úklidu“, který zpopularizovala Japonka Marie Kondo. Její doporučení zní: „Rozlučte se s věcmi, které vám nedělají radost.“ Potíž tkví v tom, že přirozenost člověku velí přesný opak. Pokud máte doma uklizeno a udržujete si dokonalý přehled o svých věcech, patříte mezi menšinu. Dělat si zásoby na „horší časy“ ostatně patří mezi instinkty vlastní nejen lidem, ale i zvířatům. Nikoliv náhodou se chorobnému hromadění přezdívá „křečkování“. 

V případě člověka – na rozdíl od hlodavců, kteří v zimě své zásoby ocení – ovšem uvedený sklon nepřináší mnoho užitku, ba naopak se může zvrtnout do extrémních rozměrů. Televizní pořady jako reality show Po krk v odpadcích, kde jsou k vidění domácnosti od podlahy až po strop zarovnané harampádím, slaví nebývalý divácký úspěch. A sázkou na jistotu se stalo podnikání v oboru samoobslužných skladů určených pro dočasné umístění přebytečných věcí, které majitelé zatím nechtějí vyhodit: Jen ve Spojených státech jich funguje na padesát tisíc.

Zdrcující úkol

Odborníci rozlišují mezi chorobným hromaděním coby psychickou poruchou a „pouhým“ sklonem k nepořádku. Dosud se přitom nepovedlo zcela přesně zmapovat, co se odehrává v hlavě člověka, který se rozhodne části svých věcí zbavit.

Ve studii z letošního roku nechali vědci 227 dobrovolníků plánujících generální úklid vyplnit dotazník na téma rozhodování, prokrastinace, obyvatelnosti svého domova a vztahu k nepořádku. Ukázalo se, že většího „strašáka“ představoval úklid pro méně rozhodné osoby. „Úklid v podstatě tvoří posloupnost rozhodnutí s určitým cílem. Jde o proces plánování, který může nerozhodné lidi zahltit. Probírání se věcmi a jejich vyhazování se může zdát zdrcující, takže se mu tito jedinci vyhýbají, což problém jen zvětšuje,“ uvádějí badatelé.

TIP: Chorobné odkládání: Ohrožuje vás prokrastinace? Braňte se jí v 8 krocích

Již dřívější výzkumy navíc prokázaly souvislost mezi nepořádkem a prokrastinací: Lidé bojující se sklonem odkládat povinnosti častěji žijí v neuklizených prostorech. A trvalý chaos v bytě dokáže negativně ovlivnit i duševní pohodu. Mnozí z nás totiž vnímají domácnost jako útočiště před vnějším světem, často plným zmatků. Pokud tedy ani tam nepanuje kýžený řád a pořádek, může to vyvolat například potíže se spánkem. 


Další články v sekci