Král českého sportu: Josef Rössler-Ořovský vynikal ve všech sportovních disciplínách
Skončila jedna z nejkurióznějších soutěží olympijských her 1924 v Paříži – šplh na laně. Diváci už dávno opustili stadión, ale na zadní tribuně proti čestné lóži seděl starší, přísně vyhlížející muž a kreslil do památníku obrázek, drahý celé československé výpravě.
Červenobílá vlajka s modrým klínem na nejvyšším stožáru oznamovala světu, že první československý sportovec, gymnasta Bedřich Šupčík, vyhrál zlatou olympijskou medaili. První zlato v dějinách našeho sportu! O hodinu později už vcházel starší muž v pečlivě vykartáčovaném fraku do salónu, kde právě začínala recepce.
Coubertinovo blahopřání
Z protějšího konce sálu k němu vykročil předseda Mezinárodního olympijského výboru baron Coubertin, přátelsky mu stiskl ruku a řekl jen jedno slovo: „Blahopřeji.“ Slavnostně vyzdobeným sálem se zavlnilo vzrušení. Tohle se nestává každý den. „Kdo je ten muž?“ obrátil se s otázkou na staršího kolegu jeden ze začínajících novinářů. Tázaný udiveně zvedl obočí a odpověděl: „Vy ho neznáte? Josef Rössler, Čechoslovák.“
Bylo jistě neobvyklé, jestliže baron Coubertin sestoupil z výše své funkce a společenského postavení, aby si potřásl rukou se zástupcem národa, jehož přítomnost v mezinárodním olympijském hnutí ještě donedávna působila tolik rozpaků a nepříjemností.
Coubertin nebyl jediný, kdo rád vyhledával Rösslerovu společnost. V dlouhém přátelském rozhovoru s ním v roce 1912 setrval i švédský král Gustav. Nebyly to ztracené hodiny, které kdokoliv strávil v rozhovoru s pohotovým Čechem, mluvícím snad všemi světovými jazyky. Vyzařovala z něj silná osobnost a umění konverzace, ale přešel-li na své nejoblíbenější téma – sport, otevíral se před posluchači podivuhodný svět člověka, který byl živou kronikou sportovního dění posledních čtyřiceti let. Od roku 1880 nebylo v Čechách snad jediné významnější sportovní události, která by se obešla bez jeho účasti.
Chlapec na „maňasovi“
Rössler vynikal ve všech sportovních disciplínách, které vyzkoušel. Když ještě jako bruslař přinesl do klubu první lyže, přátelé se usmívali; považovali zálibu v podivných „prkýnkách“ za chvilkový rozmar, který zmizí s posledním jarním sněhem. Nezůstal jen u lyžování. Ještě jako bruslař přivezl z Paříže hokejové hole a učil přátele hru, která se o řadu let později stala jedním z národních sportů. Jako veslař se seznámil s plachtěním a jeho jachta byla známá po celém povodí Vltavy ještě ve dvacátých letech. Pokusil se o lehkou atletiku, výborně šermoval a hrál tenis, kopanou i jiné míčové hry. Do Českého Yacht-klubu přivezl v Čechách dosud neznámý šišatý míč a naučil vodáky hrát ragby.
Sběratel klubů
Sportovní kluby obyčejně svým členům poskytovaly půdu k provozování zálib a ochranu před ne vždy chápající společností. Pro Rösslera znamenaly něco víc. Známí se usmívali, že zakládání klubů a sportovních organizací je pro něho stejnou vášní, jako sběratelství známek. Byl opravdu jen sběratelem? V roce 1896 stál u kolébky České atletické amatérské unie, která byla vedle Ústřední jednoty velocipedistů prvním a nadlouho také jediným českým sportovním svazem. Roku 1906 stanul na místě nejvyšším – stal se sekretářem Českého olympijského výboru a tím i hybnou silou celého olympijského hnutí.
Neúnavně bojoval za uznání práva Čechů na sportovní samostatnost, dlouhá léta vodil české a později československé olympijské výpravy při slavnostním defilé; v pečlivě vyžehleném fraku a s cylindrem na hlavě pochodoval před sportovci své země v Londýně, Antverpách, Paříži a Amsterodamu, do roku 1928 nechyběl ani při žádném zimním olympijském měření sil.