Konec portorického velikána: Druhý největší radioteleskop na světě čeká demolice

Přes tři sta metrů velkou anténu Arecibo v Portoriku čeká demolice. Provoz druhého největšího radioteleskopu na světě ukončila série havárií

24.11.2020 - Martin Reichman



Anténa Arecibo fungovala 57 let a za tuto dobu si připsala celou řadu důležitých objevů. Krátce po svém uvedení do provozu přispěla například k objevení prvního dvojhvězdného pulsaru. V posledních letech byla důležitou součástí projektu hledajícího známky mimozemských civilizací SETI@home. O post největšího radioteleskopu na světě Arecibo připravil až v roce 2016 spuštěný čínský radioteleskop FAST.

Konec portorického velikána

První vážné problémy přichystal portorickému radioteleskopu hurikán Maria, který v roce 2017 poničil část vedlejší 12metrové antény a poškodil napájecí systémy velkého radioteleskopu. Podstatně větší problémy ale přineslo letos v červenci řádění tropické bouře Isaias. Uvolněný svazek kabelů vážně poškodil 305 metrů velký talíř radioteleskopu. Kromě samotného talíře došlo i k poškození několika panelů kupole známé jako „Gregorian Dome“.

TIP: Čína plánuje do roku 2023 vybudovat největší plně ovladatelný radioteleskop světa

K další, bohužel ještě závažnější, nehodě došlo 6. listopadu v podvečer, kdy došlo k dalšímu poškození talíře antény a bylo poničeno i několik kabelů. Podle ředitele zařízení Ralpha Gaumeho je anténa nyní v tak špatném stavu, že se nedá opravit, aniž by byli v ohrožení zaměstnanci observatoře

Ukončení provozu radioteleskopu ale neznamená ukončení provozu observatoře. Pokračovat tak bude například výzkum pomocí dalších přístrojů, zejména LIDARu, který studuje zemskou atmosféru.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    Arecibo Observatory


Další články v sekci