Konec hobitů: Co zabilo naše trpasličí příbuzné na ostrově Flores?
Hobiti a další obyvatelé ostrova Flores zmizeli před necelými 50 tisíci lety. Za jejich koncem stojí podle všeho moderní lidé
Hobiti reálného světa žili ještě relativně nedávno na indonéském ostrově Flores. Byli to lidé přibližně metr vysocí, s mozkem, který velikostí odpovídal dnešním šimpanzům. Před necelými 50 tisíci lety se ale něco stalo a hobiti zmizeli z historie. Podle nového výzkumu za to mohlo trio dramatických událostí, které se nutně jako pachatelé navzájem nevylučují.
Hobiti obývali Flores v podivuhodném ekosystému. Společně s nimi tam žili trpasličí sloni, téměř dvoumetroví draví čápi marabu, velcí supi, varani komodští a obrovské krysy. Společně s hobity ale všechna tato velká (v případě slonů vlastně malá) zvířata zmizela, zhruba ve stejné době. Do dnešních dní na Floresu zůstaly jen obří krysy. Co se tam mohlo stát?
TIP: Kdo byli záhadní hobiti z ostrova Flores? Určitě ne dnešní lidé
Podle vědců se v té době mohlo změnit klima. To je jedna z možných příčin. Na ostrově Flores se také našly stopy ničivé sopečné erupce s pyroklastickými mračny, plnými žhavých plynů a kamení. Podobné erupce ale obvykle zničí okolí sopky a ekosystémy se za pár desítek let vrátí do původního stavu. Co, nebo kdo tedy vyhubil hobity? Podle vědců je je hlavním podezřelým moderní člověk - Homo sapiens totiž na ostrov Flores dorazil právě v té době, kdy zmizeli hobiti a s nimi prakticky celá místní sestava velkých zvířat. Rozhodující úlohu tak podle všeho sehrály lovecké choutky lidí.