Komu „patří“ Měsíc? Pozemky nakoupili američtí prezidenti i čeští politici
Na povrchu Měsíce dosud stanulo dvanáct Američanů, tím však Spojeným státům pochopitelně nevzniklo žádné právo si zemského souputníka jakkoliv nárokovat. Roku 1967 podepsaly USA, Sovětský svaz a Velká Británie tzv. kosmickou smlouvu, podle níž patří Měsíc všem zemím, nelze ho okupovat, či si jej dokonce přivlastnit a jeho teritorium zůstává demilitarizované – jde o podobný právní status jako v případě Antarktidy.
Dokument ovšem nijak neupravoval požadavky soukromých a právnických osob, čehož v roce 1980 využil jistý Dennis Hope. Více méně „oznámil“ Organizaci spojených národů, že si Měsíc – ale také ostatní planety Sluneční soustavy i jejich průvodce – přivlastňuje a hodlá prodávat tamní pozemky. Jelikož nikdy neobdržel zamítavou odpověď, vyložil si mlčení jako souhlas: Založil soukromou společnost Lunar Embassy a jejím prostřednictvím nabízí zájemcům vesmírnou půdu k prodeji. Konkrétně za jeden lunární akr si Hope účtuje v přepočtu asi 500 korun a kupující dostane jako potvrzení stříbrnou destičku se jménem i mapkou vybrané lokality.
TIP: Zájem o zdroje surovin na Měsíci roste: Vědci se obávají možných konfliktů
O netradiční službu přitom panuje značný zájem: Svůj kousek Měsíce má už přes osm milionů lidí, včetně bývalých amerických prezidentů George Bushe či Jimmyho Cartera nebo herců Toma Cruise a Clinta Eastwooda. Mimochodem, pozemek na Měsíci „vlastní“ také bývalý předsda ČSSD a bývalý český premiér Jiří Paroubek nebo třeba bývalý primátor Prahy Pavel Bém.