Klinický test s psilocybinem potvrdil bezpečnost skupinové psychedelické terapie
První moderní výzkum skupinové terapie s psychedelickou látkou dopadl slibně
Skupinové terapie představují klíčovou součást mnoha postupů psychiatrické léčby. Zároveň žijeme v době renesance psychedelik, které se stále více uplatňují v řadě oborů medicíny. Není proto překvapením, že odborníci pomýšlejí na rozšíření skupinových terapií právě využitím psychedelických látek.
Vlastně vůbec nejde o nový výzkum. Podobné věci se dělaly v 60. letech, před tím, než výzkum psychedelik odešel na dlouhá desetiletí do ilegality. Prováděly se skupinové terapie, na nichž se experimentovalo s psilocybinem a LSD. Poté probíhala jen ilegální sezení, především s „liánou mrtvých“ ayahuascou v Amazonii, kam za tímto psychedelikem jezdily zástupy západních turistů.
Test s psilocybinem
Nedávno zveřejněný výzkum, vedený britskými vědci z King’s College London, ověřoval velkým klinickým testem, jak bezpečné je používat psilocybin, psychedelickou látku lysohlávek, při skupinové terapii. Badatelé sledovali bezpečnost takové léčby jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého pohledu, ve skupinách, které zahrnovaly až 6 osob.
TIP: Tažení lysohlávek medicínou pokračuje: Deprese léčí lépe než antidepresiva
Jde o výsledky prvního moderního výzkumu, v němž byl psilocybin podáván z terapeutických účelů současně více lidem najednou. Výzkumu se zúčastnilo celkem 89 zdravých dobrovolníků, z nichž 60 dostalo psilocybin a 29 placebo. Výsledky experimentů jsou jednoznačné – skupinové užívání psilocybinu nepřineslo žádné nežádoucí účinky či komplikace.