Když outsideři porážejí favority: Pět nejpřekvapivějších sportovních triumfů
Nejlepší vítězství bývají nečekaná – a přesně to lze říct i o pětici níže popsaných příběhů. Outsideři v nich porážejí favority, vítězí navzdory pádům či kulkám v těle a také přežívají bláznivé kousky daleko za hranicí šílenství
Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.
S olovem v krvi
cyklistika vítěz: Greg LeMond | kdy: 1989
Tour de France patří k nejnáročnějším závodům planety, a pokud do něj cyklisté nenastupují v absolutní formě, nemají šanci vyhrát. Američan Greg LeMond však dokázal takřka nemožné: Vítěz zmíněného klání z roku 1986 si o rok později vyšel na lov a bohužel se připletl do cesty cizí střele. Skončil s broky v plicích, tenkém střevě a játrech, ztratil velké množství krve, a jedna plíce mu dokonce zkolabovala. Dva roky pak strávil rehabilitacemi, a když nastupoval na start Tour v roce 1989, trápila ho navíc zanícená šlacha na noze. Přes veškeré obtíže však nakonec zvítězil: Cílovou pásku proťal s náskokem pouhých osmi sekund před druhým borcem v pořadí, a vyhrál tak nejtěsnějším rozdílem v historii Tour.
Přes překážky ke hvězdám
vytrvalostní běh vítěz: Lasse Virén | kdy: 1972
Nejen ve vytrvalostní atletice platí, že zakopnutí a pád v podstatě znamenají konec šancí na vítězství. Zmíněné pravidlo však na olympiádě v Mnichově roku 1972 popřel finský běžec Lasse Virén, který po triumfu na pětikilometrové trati nastoupil také na „desítku“: Jenže ve dvanáctém kole se srazil s Belgičanem Emielem Puttemansem a oba borci skončili na zemi. Virén se nicméně odmítl vzdát, okamžitě se zvedl a vrátil se do závodu. Již po 150 metrech dohnal vedoucí skupinu a 600 metrů před cílem nasadil tempo, jež ho posunulo na zlatou příčku – a zároveň stačilo ke zdolání sedm let starého světového rekordu.
Kdo si počká…
banzai skydiving vítěz: Jasuhiro Kubo | kdy: 2000
Některým sportům se pro jejich naprostou bláznivost věnuje tak málo nadšenců, že o jejich existenci veřejnost takřka neví. Patří k nim i banzai skydiving, při němž parašutisté vystoupají v letadle do výšky tří kilometrů, poté vyhodí ven padák a následně vyskočí za ním. Ve vzduchu pak batoh musejí chytit, nasadit si ho, a zajistit si tak bezpečné přistání. Ačkoliv se jedná o absolutně šílenou disciplínu, někteří parašutisté si ji ještě okořeňují tím, že prodlevu mezi vyhozením padáku a vlastním výskokem zvětšují. Rekordman Jasuhiro Kubo z Japonska čekal celých 50 sekund, než se do tříkilometrové propasti vrhnul sám…
Zlevněná legenda
dostihy vítěz: Hero of Order | kdy: 2012
Když v roce 2012 nastupoval hřebec Hero of Order na startovní pozici v Louisianském derby o milion dolarů, měl podle sázkových kanceláří šanci na úspěch 109 : 1. Šlo přitom o zcela opodstatněný kurz, neboť trenér Gennadi Dorochenko zvíře koupil v přepočtu za pouhých 70 tisíc korun, zatímco nejlepší dostihoví koně se málokdy prodávají za méně než 250 milionů. Tenkrát se tvrdilo, že byl Hero of Order jako levný ojetý automobil, který měl změřit síly s konkurenčními vozy Ferrari. Jenže outsider se už v polovině závodu dostal do vedení, jež mu posléze neuzmul ani favorit Mark Valeski. Vítězství hřebce bylo o to sladší, že přepsalo historii: Do jeho triumfu se totiž žádný kůň s kurzem 99 : 1 a vyšším neumístil lépe než na třetí příčce.