Když migrují miliony: Dlouhá cesta za lepším životem
Nedostatek potravy, blížící se zima či pud přivést na svět mladé přiměje každý rok k migraci miliony zvířat. Mnohdy putují i tisíce kilometrů a není výjimkou, že nemalá část z nich po cestě zemře
Červení krabi žijící na Vánočním ostrově jsou suchozemští a většinu roku přebývají v norách v džungli. Chladné počasí na přelomu října a listopadu však urychlí jejich metabolismus a spustí mnohamilionovou migraci k pobřeží, kde se pak členovci páří a kladou vajíčka do písku.
Smrtící hlad
pakůň | Afrika
Migraci pakoňů, kteří se každý rok v milionových stádech přesouvají mezi Tanzanií a Keňou, spouští nedostatek potravy. Na cestě za lepšími zítřky musejí zvířata přebrodit četné vodní plochy: Tisíce se jich tak každoročně utopí nebo si zlámou vaz na rozbahněných březích. V divočině je však i jejich smrt přínosná, neboť ostatky nakrmí mrchožrouty.
V řekách i na moři
losos nerka | Tichý oceán
Domovem lososů nerka je Pacifik, mláďata však samičky přivádějí na svět ve sladkých vodách. Ryby tak každoročně migrují proti proudům řek, jež se do Tichého oceánu vlévají, a mnohé urazí i 1 600 km, než najdou vhodnou lokalitu. Mladí jedinci pak žijí ve sladké vodě, dokud nedokážou absolvovat zpáteční cestu do moře.
Šiřitelé semen
kaloň plavý | Afrika
Migrace kaloňů plavých hraje důležitou roli v obnově afrických porostů. Tito drobní savci se totiž živí ovocem a obvykle se za ním koncem listopadu přesouvají až v osmimilionovém hejnu. V cíli, zambijském národním parku Kasanka, pak dokážou během jediné noci spořádat na 6 000 t plodů – a když potom pokračují v cestě Afrikou, trousí pod sebe semena.
Nejdál ze všech
sob | Severní Amerika
Severoameričtí sobi představují nejdál migrující suchozemské savce světa: V zimě se přesouvají do lesnatých oblastí, kde se jim snáz shání potrava. V teplých obdobích zas vyhledávají otevřenější prostranství, aby dřív zahlédli blížící se predátory. Na cestu se v jednom stádu vydává i půl milionu zvířat a obvykle ročně urazí asi 4 800 km.
Třepetavá oblaka
monarcha stěhovavý | Severní Amerika
Monarchům stěhovavým nesvědčí chladné počasí: Když tedy na sever Ameriky, který se stal jejich domovem, udeří zima, vydávají se na pouť do tepla. Křídla je obvykle zanesou na jih Kalifornie, případně do Texasu – jejich cesta měří až 4 800 km a motýli se na ní orientují podle magnetického pole Země.
Spletence lásky
užovka proužkovaná | Severní Amerika
Páření užovek předchází zhruba dvoutýdenní hibernace, během níž plazi dotráví veškerou zkonzumovanou potravu. Jakmile na jaře přijde vhodná doba ke kopulaci, začnou samičky šířit feromony, které partnery doslova přivedou do varu: Během následujícího hromadného páření vznikají pomyslné hadí koule, kdy se okolo jedné užovky svíjí naráz až 25 nápadníků.
Cestující kolosy
keporkak | světové oceány
Žádný jiný savec na Zemi neabsolvuje během migrace takovou vzdálenost jako keporkaci. Gigantické velryby dorůstají délky až 15 m a většinu života tráví v oceánech poblíž severního či jižního pólu, kde se živí drobnými korýši, planktonem nebo malými rybami. Jakmile však nastane doba říje, přesouvají se blíž k rovníku – a urazí při tom i 22 000 km.