Kde se vzaly migrény? Souvisejí s přechodem lidí do chladnějšího klimatu

Dávná mutace jednoho genu umožnila naši předkům vypořádat se s chladnějším klimatem v Evropě. Na druhou stranu nám přinesla i pořádné bolení hlavy…

07.05.2018 - Stanislav Mihulka



Během pár posledních desítek tisíc let se lidé vydali z teplých krajin dál na sever. V oblastech s chladným podnebím se museli přizpůsobit, což mimo jiné zahrnovalo i změny v jejich genetické výbavě.

Genetici nedávno prostudovali gen TRPM8, jehož produkt těsně souvisí s reakcí lidského těla na chlad. Jedna varianta tohoto genu se prakticky nevyskytuje v Africe, zatímco na severu Evropy ji vlastní většina lidí.

TIP: Evoluční výhoda: Lidé na první pohled poznají nemocného člověka

Během výzkumu vyšlo najevo, že zmíněná varianta genu TRPM8 je velice silně spojená s migrénami. Počet lidí, kteří jsou ve zvýšené míře náchylní na migrény, ve světě kolísá. Nejvíce ze všech ale migrénami trpí lidé původem z Evropy, u nichž je nejčastěji zastoupena „chladnomilná“ varianta genu TRPM8. Mechanismus, díky němuž by gen TRPM8 mohl souviset s migrénami, zatím ještě není známý. Celý případ ale názorně demonstruje, jak se dávné evoluční tlaky promítají i do dnešního světa. 

  • Zdroj textu

    PLoS Genetics

  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci