Jsou toulavé planety „nepovedenými“ hvězdami?
Potulné planety neobíhají kolem žádné hvězdy, nýbrž osamoceně putují mezihvězdným prostorem. Mohlo by jít o „nepovedené“ hvězdy?
Seznam známých extrasolárních planet se s rozvojem pozorovacích technik a především s rutinní dostupností automatických kosmických dalekohledů neustále rozšiřuje. Vytváříme si tak obraz o varietě oběžnic nejrůznějších hvězd a exemplářů je k dispozici tolik, že lze provádět i řadu statistických analýz. Jeden typ planet přesto zůstává mezi těmi známými zastoupen velmi málo: Víme pouze o desítce bludných planet, vědci se však domnívají, že by se jich jen v naší Galaxii mohlo vyskytovat na 50 miliard.
Toulavé planety nepředstavují „nepodařené“ hvězdy, ale spíš výsledek drastické redukce vázaných planetárních systémů během jejich vývoje nebo důsledek významného gravitačního rušení dalších stálic ve stejné hvězdokupě. Při vícečásticových setkáních, například blízkém průletu sousední hvězdy či vzájemném přiblížení dvou planet, totiž může některá z oběžnic získat velmi vysokou rychlost, která ji katapultuje do mezihvězdného prostoru.
TIP: Astronomové objevili dosud největší skupinu „neviditelných“ potulných planet
Dané jevy jsou podle numerických simulací časté a planet volně se pohybujících vesmírem by mohlo existovat opravdu hodně. Ostatně i nejpřijímanější vývojový model Sluneční soustavy, tzv. model z Nice, předpokládá, že měla na počátku pět obřích členek. Jedna z nich však byla před více než 3,5 miliardy let ze systému vypuzena během migrací v protoplanetárním disku.