Ještěr uchem jehly: Miniaturní chameleoni z madagaskarského ostrůvku Nosy Hara

Chameleoni jsou z mnoha důvodů jedineční. Miniaturní chameleonek z madagaskarského ostrůvku Nosy Hara je ale výjimečným i v rámci této velmi osobité čeledi

25.08.2023 - Zuzana Teličková



Jako zjevení působí druh chameleona, který byl v roce 2012 nalezen na jednom z malých ostrůvků madagaskarského souostroví Nosy Hara. Samičky tohoto maličkého ještěra dorůstají maximální délky 29 milimetrů a samci pouhých 16 milimetrů

Jako zrnko rýže

Od svého rovněž drobného blízkého příbuzného Brookesia minima, který žije na madagaskarském ostrově Nosy Be, se liší větší hlavou a kratším ocasem, jenž se v dospělosti zbarvuje do oranžova. Vědci přisoudili tomuto nejmenšímu známému chameleonovi latinský název Brookesia micra.

Miniaturní chameleon patří ke čtyřem druhům objeveným týmem německých biologů při noční výpravě po ostrově. Vědci hledali s pomocí svítilen živočichy, kteří se přes den ukrývají pod listy rostlin a v noci vylézají na stromy.

Brookesia micra
Brookesia micra je nejmenším známým chameleonem a patří i mezi nejmenší plazy světa. (foto: Wikimedia Commons, Frank Glaw, Jörn Köhler, Ted M. Townsend, Miguel Vences, CC BY 2.5)

Chameleonek dorůstá tak miniaturní velikosti zřejmě proto, že sám ostrov, na kterém se vyvinul, zabírá jen velmi malou plochu. Pro tento tento fenomén se vžilo označení „ostrovní nanismus“ a netýká se jen zvířat, ale i například dávných lidských příbuzných.

TIP: Objev z Madagaskaru: Noví chameleoni jsou duhoví a mají nos jako Pinocchio

Jedním z hlavních úkolů dnešní generace by podle ochránců přírody měla být snaha o ochranu přirozeného prostředí nejen tohoto nejmenšího chameleona na světě, ale všech zakrslých plazů, kteří jsou ohroženi zejména kácením lesů.


Další články v sekci