Jen na vlastní nebezpečí: 10 nejhorších měst světa
Léto je každoročně čas, kdy lidé vyrážejí na cesty za dobrodružstvím. Pokud se ale chcete vrátit z dovolené v pořádku, neokradení a beze šrámů, následujícím městům se na svých cestách raději obloukem vyhněte
Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty.
Nejnásilnější oblast světa
Ciudad Juárez, Mexiko
Ciudad Juárez na severu Mexika je v současné době jedním z nejrychleji rostoucích měst na světě. Bohužel stejným tempem, ne-li ještě rychleji, zde roste i kriminalita. Drogové kartely v Mexiku se totiž nezastaví před ničím. Kvůli tomu byla mexická metropole označena jako „nejnásilnější oblast světa vyjma míst, kde zuří válka“. Jen za rok 2008 zde došlo ke 1 400 vraždám! O dva roky později v ulicích Ciudad Juárez zahynulo více než 2 500 lidí. Většina z nich zemřela kvůli akcím narkomafie.
V Ciudad Juárez se ale daří i sexuální kriminalitě. Jen od počátku 90. let minulého století bylo v tomto městě zavražděno na šest set žen a další minimálně tři tisíce žen beze stopy zmizely. Život – hlavně ten noční – je v této mexické metropoli paralyzován strachem. Místní lidé se bojí, že se stanou obětí únosu nebo že se připletou před hlaveň horkokrevného člena gangu.
Nejnebezpečnější město v Americe
St. Louis, Missouri, USA
Statistiky FBI mluví jasně. Z pohledu vražd, znásilnění, loupeží a napadení je St. Louis ve státě Missouri nejnebezpečnějším městem v Americe! S přehledem za sebou nechalo i „známé firmy“ mezi kriminálními městy Camden, Detroit i New Orleans, tedy města, která se v minulých letech pohybovala na předních příčkách žebříčku. Zatímco národní průměr zločinnosti je 429,4 násilných zločinů na 100 000 obyvatel, St. Louis v tomto ukazateli dosahuje skoro pětinásobné hodnoty 2 070. Téměř 65 % těchto zločinů se odehrává ve vnitřním městě.
Násilnosti na denním pořádku
Port-au-Prince, Haiti
Navzdory vládním změnám, které se odehrály v roce 2004, hlavní a největší město Haiti zůstává místem pravidelných násilných činů a demonstrací. Haiti je jedním ze čtyř nejdůležitějších tranzitních kanálů, kterými proudí drogy do USA. I to je důvod, proč jsou v Port-au-Prince běžné únosy, vraždy, výhrůžky smrtí, přestřelky, krádeže aut, ozbrojené loupeže a vloupání.
V zemi neexistuje žádná skutečná policejní síla, která by držela zločinnost pod kontrolou, a tak jsou mnohá místa doslova ovládána zločinci. Ani přítomnost jednotek OSN dosud nedokázala zaručit bezpečnost obyvatel a turistů.
Vraždy, únosy, přepadení
Mogadišu, Somálsko
Politická situace v největším a zároveň hlavním městě Somálské republiky je již delší doby nestabilní. Existuje zde sice centrální vláda, ta ale není schopná kontrolovat ani území hlavního města, natož celého státu. Pokud i přesto Mogadišu hodláte navštívit, můžete se „těšit“ na vraždy, únosy, přepadení, loupeže či náhodné přestřelky mezi znepřátelenými bandami.
V srpnu a září 2010 zahájili teroristé vojenskou ofenzivu proti dočasné somálské federální vládě. V srpnu zničila trhavina tři minibusy s civilními obyvateli, zabila devět lidí a zranila dvacet pět cestujících. V září pak zahynuli dva sebevražední atentátníci při útoku na letiště v Mogadišu. Násilí každý den prakticky likviduje celou zemi.
Nevěřte ani policistům
Caracas, Venezuela
Míra vražd v hlavním městě Venezuely patří k nejvyšším na světě. Jelikož země leží na cestě mezi Kolumbií a USA, velká část násilí souvisí s drogami. Běžně dochází k ozbrojeným loupežím, a to i na místech, která jsou navštěvována turisty a jsou považována za bezpečná. Místní specialitou jsou bleskové únosy spojené s nuceným výběrem peněz z bankomatu. Zločinnost je velmi vysoká i na letišti, o němž se říká, že přímo kvete korupcí. Navíc vyšlo najevo, že do únosů jsou zapojeni také policisté.
Nejhorší místo pro život
Port Moresby, Papua-Nová Guinea
Pokud se chystáte do hlavního města Papuy-Nové Guiney, koledujete si v lepším případě o okradení, v tom horším o znásilnění či vraždu. Už v roce 2004 se Port Moresby ocitlo v čele 130 hlavních měst v žebříčku nejhorších míst pro život na světě. Na denním pořádku tu jsou krádeže aut, jejich rozbíjení či ozbrojené loupeže. Turisté by si měli dávat pozor i na místech s malým počtem lidí, jako jsou pláže, parky nebo hřbitovy. Problémy můžete mít i ve veřejné dopravě.
Nezaměstnanost se zde pohybuje mezi 60 a 90 % a míra výskytu vražd je třikrát vyšší než v Moskvě a dokonce 23× vyšší než v Londýně! Navíc jsou velké části města pod kontrolou pouličních gangů. Tím to ale ještě nekončí. Papua-Nová Guinea je oblast aktivní vulkanické činnosti, takže kromě kriminality se zde můžete setkat i se zemětřesením a sesuvy půdy.
Nejponičenější město na světě
Groznyj, Čečensko, Rusko
Zpráva OSN z roku 2003 označila Groznyj jako „nejponičenější město na světě“, což je důsledek válečného konfliktu, jehož počátek spadá do 90. let minulého století. Ruská armáda zdemolovala většinu města a gangsteři, zloději a zkorumpovaní úředníci likvidují zbytek. Organizovaný zločin a politické vraždy jsou vrcholem ledovce, v jehož spodních úrovních jsou obsaženy vraždy, znásilnění, únosy a další násilné činy. Některé budovy jsou rekonstruovány, ale mnohé se stále musejí obejít bez elektřiny nebo tekoucí vody.
Demonstrace, rozsáhlé protesty i stávky
Santo Domingo, Dominikánská republika
Kriminalita je velkým problémem celé Dominikánské republiky, ale nejvíc pochopitelně kvete v hlavním městě. Turisté čelí především přepadením a kapesním krádežím, ale stoupají i počty závažnějších trestných činů. Kromě toho zde často probíhají demonstrace, rozsáhlé protesty a stávky. I když tyto události se většinou neodehrávají na místech, kam míří většina turistů, je potřeba dbát při cestách po této zemi zvýšené opatrnosti.
Ráj na zemi
Muzaffarabád, Pákistán
Hlavní město provincie Azad Kašmír v Pákistánu bývá označováno jako ráj na zemi. V Kašmíru jsou překrásná jezera, řeky i zahrady. Tato „rajská zahrada“ je však podle mnoha odborníků potenciálním dějištěm jaderného střetu. Region je rozdělen mezi Indii, Pákistán a Čínu – tři země vybavené jadernými zbraněmi, mezi nimiž ohledně rozdělení teritoria panují mnohaleté spory, „zpestřené“ občasnými boji. Mezi Indií a Pákistánem již několikrát došlo k více či méně otevřené hrozbě jaderným arzenálem. Pákistánský organizovaný zločin má pod palcem obchod s drogami, tisk falešných peněz, vraždy na objednávku i podvody. Nelze nezmínit ani obchod s lidmi, korupci nebo terorismus.