Jednorožec mezi prvoky: Vědci objevili extrémně vzácného nálevníka
Pětkrát více lidí se prošlo po Měsíci, než kolik jich mělo příležitost spatřit na vlastní oči vzácného nálevníka Legendrea loyezae
Nálevník Legendrea loyezae je jako jednorožec mezi prvoky. Přestože byl objeven již v roce 1908, za více než století se jej podařilo spatřit jen čtyřikrát. Jeho výjimečnost podtrhuje i fakt, že k jeho pozorování není zapotřebí žádného sofistikovaného vybavení – stačí obyčejný mikroskop, vzorek vody a pochopitelně velká kupa štěstí.
Na lovu prvoků
Problém s výzkumem prvoků je v tom, že se jimi nezabývá mnoho vědců. A ti, kteří je zkoumají, většinou pořizují vzorky na jednom či jen několika málo místech. Genoveva Estebanová z britské Univerzity v Bournemouthu a její spolupracovníci proto uspořádali rozsáhlý výzkum, při němž během dvou let odebrali přes tisíc vzorků.
Do výzkumu přitom zahrnuli například jezera a rybníky v Polsku, mořské sedimenty v Severním a Středozemním moři i toky v křídovém substrátu v Dorsetu na jihu Anglie. Jejich námaha se vyplatila. Badatelé nalezli přes 500 druhů mikroskopických organismů, včetně pro vědu úplně nových a velice vzácných, jako je právě Legendrea loyezae. Své výsledky vědci publikovali v recenzovaném vědeckém časopisu Protist.
TIP: Z ledu sibiřského permafrostu rozmrzli vířníci staří 24 tisíc let
Nálevníci (Ciliophora, Ciliata) mají buňky s nejsložitější stavbou mezi všemi organismy a představují pozoruhodnou skupinu prvoků, kteří se nalézají v mnoha různých prostředích, v nichž vyznávají rozmanité životní styly. V současné době známe přibližně 2 500 druhů parazitických a 4 700 druhů volně žijících nálevníků. Podle fosilního záznamu nálevníci obývají Zemi již více než 700 milionů let.