Jedinečnost na talíři: 5 nejvzácnějších a nejdražších pochutin
Obvykle přirovnáváme vzácné věci k šafránu, ale následující pětice pochutin šlape známému koření svou cenou i jedinečností na paty. Získávají se totiž extrémně obtížně, mají unikátní chuť a jejich hodnota na trhu neodradí jen ty nejbohatší
Bílé lanýže jsou notoricky známé díky jedinečné chuti, jež se podle znalců nedá ničím nahradit. Tyto houby, které žijí v symbióze s kořeny stromů a jsou extrémně náročné na pěstování, však prosluly především jako nesmírně drahé a vzácné zboží. „Lovci“ je proto vyrážejí hledat převážně do italských a francouzských lesů v doprovodu speciálně vycvičených psů, nebo dokonce prasat domácích. Úlovky pak prodávají nejluxusnějším restauracím, jež jsou za 450 g kvalitního bílého exempláře ochotny zaplatit v přepočtu i sto tisíc korun. Samozřejmě – čím větší lanýž, tím vyšší cena: V roce 2009 šel například do aukce obr o hmotnosti 720 g, za nějž potom šťastný nálezce obdržel dokonce přes čtyři miliony korun!
Rybí poklad
Název: kaviár Almas Kde: Kaspické, Černé a Jaderské moře
Kaviár se řadí k obvyklým pochoutkám na hostinách boháčů a íránský Almas patří k nejvzácnějším. Vyrábí se z vajíček vyzy velké, jeseterovité ryby, která se může dožít i více než sta let. Almasu přidává na výjimečnosti také fakt, že samičkám zmíněné ryby trvá dvacet let, než dospějí a začnou produkovat jikry. Není proto divu, že 450 g uvedené delikatesy může stát v přepočtu i víc než 370 tisíc korun. Produkt je natolik jedinečný, že se prodává pouze v jednom kamenném obchodě na světě – v londýnském Caviar House and Prunier.
Krvavý domov
Název: hnízda salangany sundské Kde: Čína
Salangany sundské si budují hnízda z vlastních slin na stěnách jeskyní. Z příbytků těchto nevelkých opeřenců se přitom vaří světoznámá polévka, které Číňané přisuzují léčivé i afrodiziakální účinky. Za nedostupnou ingrediencí je však třeba nejprve vyšplhat, což z ní dělá extrémně vzácné zboží. Ceny hnízd tak začínají v přepočtu na 50 tisících korun za kilogram a se stoupající kvalitou materiálu samozřejmě rostou. Pokud se lovcům podaří objevit „rudá hnízda“, která ptáčci spravovali tak dlouho, až se jim do slin přimíchala krev, mohou získat za kilogram i bezmála 250 tisíc korun.
Černá perla
Název: meloun densuke sundské Kde: Japonsko
Nejvzácnější melouny na světě rostou pouze na japonském ostrově Hokkaidó: Mají úplně tmavou slupku a jejich chuť prý lze přirovnat ke klasickým melounům, i když densuke jsou poněkud sladší a delikátnější. Skutečnou vzácnost z nich ovšem dělá roční úroda – nedosahuje totiž ani deseti tisíc kusů. Obzvlášť jedinečné jsou pak exempláře z počátku sezony, kdy jde do prodeje asi jen stovka plodů. Dosud nejdražší densuke se urodil v roce 2008: Pocházel z prvotní várky 65 kusů, vážil mírně přes 10 kg a nový majitel za něj zaplatil v přepočtu asi 150 tisíc korun.
Maso králů
Název: hovězí z Kóbe Kde: Japonsko
Nejvzácnější hovězí na světě pochází z japonského plemene wagyu, jež chovají farmáři v Kóbe. Jedinečná pochoutka se získává z krav a býčků, kteří vedou před porážkou snad nejlepší život, jaký si může dobytek přát: Ve dne v noci jsou pod dohledem a krmí se jen tou nejvybranější trávou, kterou občas zapíjejí pivem (protože prý u nich vyvolává relaxační účinky). Aby byla svalovina zvířat co nejkvalitnější, starají se o ně každý den dokonce maséři. Nádherně prorostlé maso pak může stát v přepočtu i 19 tisíc korun za kilogram.