Je pravda, že někteří lidé nemají žádné otisky prstů?
Otisky prstů jsou u každého člověka jedinečné a lze jej podle nich s jistotou identifikovat již při narození i po celý život. Existují ale i výjimky
Zárodky budoucích rýh na bříškách prstů se u embrya vytvářejí už ve 24. týdnu. Pokud k uvedenému procesu nedojde, je podle vědců na vině mutace genu SMARCAD1, jež kóduje jeden z proteinů v pokožce a vývoji kožních rýh brání. U některých lidí se tak unikátní kožní rýhy jednoduše nikdy nevyvinou.
Vzácná porucha zvaná adermatoglyfie se projeví u poměrně malého procenta jedinců – dnes je popsána pouze v několika rodinách na světě. Absence otisků prstů se přitom pojí s celou řadou komplikací, především při cestování: V mnoha zemích se totiž otisky používají při identifikaci pasažérů.
TIP: Rodina neviditelných: Muži v bangladéšské rodině se rodí bez otisků prstů
Objevila se i řada pokusů, jak daktyloskopii obelstít. Lidé zkoušeli seřezávání bříšek prstů, odleptání vzoru pomocí kyselin nebo louhů či pomocí horkého oleje. Ve všech případech se však prokázalo, že v prstech je zakódováno obnovení stejného vzoru. Výjimkou bylo pár případů, kdy se zločincům podařilo zničit zárodečnou vrstvu kůže. Těm se pak otisky nikdy neobnovily.