Je to mé poslání: Bývalý policista vybudoval psí domov důchodců
Stejně jako lidé, potřebují i vysloužilí policejní psi ve stáří péči a lásku
Dnes pětapadesátiletý Číňan Paj Jen strávil výcvikem policejních psů zhruba 15 let, během kterých podle svých slov vycvičil přes tři desítky špičkových služebních psů. Psí život, ale nebývá u policie dlouhý a osudy čtyřnohých vysloužilých veteránů se bohužel příliš neliší od osudů jejich lidských kolegů. Někdejší hrdinové jsou ve stáří rychle zapomenuti a dožívají opuštění v mnohdy nuzných podmínkách. Paj Jen se to rozhodl změnit a na pronajatém pozemku nedaleko města Chang-čou vybudoval psí domov důchodců.
„Když jsem viděl jednoho svého bývalého svěřence, uvázaného na řetězu u misky zkyslé břečky, věděl jsem, že musím něco udělat,“ říká o svém projektu psího starobince Paj Jen.
Vysloužilí služební psi jsou staří a často nemocní. Doporučení veterinářů bývá obvykle jednoduché – utratit. „Pokud s nimi ale strávíte tolik času jako já, nemůžete je nechat zabít,“ prozrazuje bývalý psovod a instruktor Paj Jen.
Během sedmi let prošlo branami jeho domova mnoho psích vysloužilců a šestadvacet z nich je pochovaných na přilehlém psím hřbitově. Celkem za vybudování a provoz Paj Jen utratil už milion jüanů (v přepočtu zhruba 3,3 milionu korun), většinou z vlastních úspor. „Je to spousta peněz a občas mi i někdo nabízí, že mi na provoz domova přispěje. Já ale peníze odmítám – péči o své bývalé parťáky považuji za své poslání. Je to má odpovědnost,“ říká Paj Jen.
„Za svými psy chodím třikrát denně, nakrmím je, vykoupu a pokud je to potřeba i ošetřím. Většinu času ale trávíme zábavou. Psi jsou jako lidé – ve stáří nechtějí jen ležet a čekat na smrt. Chtějí si užívat a důstojně dožít svůj život,“ vysvětluje Paj Jen.