Japonští tkáňoví inženýři vytvořili živou lidskou kůži pro roboty

Terminátoři pokrytí lidskou kůží jsou zase o něco blíž, díky nové kůži vytvořené z lidských buněk

12.06.2022 - Stanislav Mihulka



Od antiky až po dystopický svět terminátorů a Skynetu lidstvo fascinují a zároveň i děsí roboti podobní člověku. Teď jsme takovým androidům zase o něco blíž, díky výzkumu japonských odborníků z Tokijské univerzity.

Tkáňový inženýr Shoji Takeuchi a jeho spolupracovníci vyvinuli nový typ kůže pro roboty, kterou tvoří živé lidské kožní buňky. Na první pohled nezdravě vypadající materiál má ve skutečnosti řadu předností – podobně jako lidská kůže je odolný vůči vodě, má podobnou texturu a dokonce je schopný se samovolně hojit.

Robot v kůži člověka

Myslím si, že živá lidská kůže představuje vrcholné řešení problému, jak dát robotům vzhled a dotyk živých bytostí,“ říká Takeuchi. „Jde totiž o přesně stejný materiál, jaký pokrývá těla lidí i dalších živočichů.“ S kolegy vytvořili prototyp robotické konstrukce s lidskou kůží v podobě fungujícího robotického prstu se třemi klouby.

Robotický prst s živou lidskou kůží, umístěný v živném médiu (foto: Shoji TakeuchiCC BY-SA 3.0)

Místo implantování a sešívání kůže se japonští vědci vydali jinou cestou – robotickou strukturu ponořili do roztoku kolagenu a dermálních fibroblastů – buněk, které produkují proteiny tvořící strukturální matrici naší kůže. Poté pokryli tuto základní vrstvu epidermálními buňkami (keratinocyty), hlavní složkou naší nejzevnější vrstvy kůže. Bez této vrstvy by materiál postrádal přirozenou voděodpudivost. Výsledný materiál, i přes svůj poněkud nevábný vzhled, se chová podobně jako lidská kůže, je ale zatím mnohem slabší a méně odolný. Tento nedostatek hodlají badatelé vyřešit vyšší koncentrací kolagenu v roztoku.

TIP: Robot s citlivou elektronickou kůží disponuje hmatem a umí i obejmout

Nový typ kůže představuje významný pokrok, cesta k jejímu praktickému využití je ale ještě dlouhá. Nevydrží totiž dlouho bez živného média. Stejně jako skutečná lidská kůže vyžaduje nepřetržitý přísun potřebných živin a také vody – vypěstované kůži zatím scházejí příslušné systémy pro rozvod krve a tvorbu potu a v prostředí bez vyživujícího roztoku rychle vysychá.


Další články v sekci