Japonský vulkán Fudži je rekordně dlouho bez sněhu

Na konci letošního října byla nejvyšší hora Japonska Fudži stále bez své typické sněhové pokrývky. Za posledních 130 let se tak stalo poprvé.

02.11.2024 - Stanislav Mihulka



Nejvyšším vrcholem Japonska je ikonická hora Fudži. Nachází se asi 100 kilometrů jihozápadně od Tokia, poblíž pobřeží ostrova Honšú, kde se osamoceně tyčí uprostřed nížiny. Jde o aktivní stratovulkán, který naposledy soptil v roce 1707, což je událost známá jako erupce Hóei, kdy Fudži vyvrhla asi 800 milionů metrů krychlových popela.

Vrchol hory Fudži sahá do nadmořské výšky 3 776 metrů a značnou část roku bývá pokrytý sněhem, který dotváří typický vzhled této hory. Sníh obvykle během léta roztaje, s poklesem teplot se ale brzy vrací a návrat sněhové čepičky na hoře Fudži je pravidelně sledován již od roku 1894. Od té doby k tomu v průměru dochází 2. října.

Fudži bez sněhu

Letos se tak ale nestalo a 28. října byla hora Fudži stále ještě bez sněhu. Podle meteorologa Yutaka Katsuty jsou důvodem vysoké teploty. Jde o rekord za dobu, kdy se data o sněhové pokrývce Fudži zaznamenávají. Dosavadním rekordně pozdním dnem, kdy se na hoře objevil sníh, byl 26. říjen 2016 a stejný den v roce 1955.

Podle údajů Japonské meteorologické agentury zažilo Japonsko letos a loni nejteplejší léta v historii měření. Letošní průměrná teplota mezi červnem a srpnem byla o 1,76 °C vyšší než průměr v tomto období měřený v letech 1991 až 2020. Přestože na severní polokouli dorazilo období podzimu, v Japonsku i na dalších místech se drží velmi teplé počasí.

Připisování jednotlivých lokálních klimatických událostí přímo globálnímu oteplování sice bývá poněkud zjednodušující, protože ve hře je i řada lokálních faktorů, letošní absence sněhu na hoře Fudži ale odpovídá řadě dalších podobných letošních pozorování z celého světa. Na mnoha místech dochází k poklesu sněhové pokrývky, jak v prostoru tak i času, což má neblahé důsledky nejen pro lyžování, ale hlavně pro zásoby vody.


Další články v sekci