Japonský přistávací modul SLIM se na Měsíci opět probral k životu

Deset dnů po svém kostrbatém přistání na Měsíci se opět probral k životu japonský modul SLIM. Úspěšná mise se tak mění na veleúspěšnou.

30.01.2024 - Martin Reichman



Japonský lander SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) byl vypuštěn společně s rentgenovým vesmírným dalekohledem XRISM z japonského vesmírného střediska Tanegašima začátkem loňského září. Po týdnech manévrů přistál 19. ledna v oblasti kráteru Shioli v Moři nektarů.

Přestože šlo o přistání velmi přesné (modul dosedl jen 55 metrů od cílových souřadnic) a úspěšné (modulu se podařilo přistát a během sestupu vysadit na povrch Měsíce dvojici miniroverů), neobešlo se bez komplikací.

Z telemetrických dat podle japonské agentury vyplývá, že modul zhruba 50 metrů nad povrchem zahájil kvůli překážce v cílovém prostoru úhybný manévr, během kterého došlo ke ztrátě tahu na jednom z dvojice hlavních motorů. Modul sice dokázal přistát, na povrch Měsíce ale dosedl v nesprávné poloze. Chybná poloha landeru neumožňovala dobíjení akumulátorů z fotovoltaických panelů, operátoři mise proto stáhli všechna pořízená data a modul vypnuli.

Místo přistání SLIM zachytila i družice LRO. (foto: NASA/GSFC/Arizona State University, CC BY-SA 4.0)

Vzkříšení

K nemalé radosti pracovníků JAXA ale nyní došlo k naplnění nadějí na vzkříšení modulu SLIM. Sluneční světlo po deseti dnech konečně doputovalo do místa přistání a modul se probral k životu. Vědci okamžitě zahájili vědecká pozorování a shromažďují maximum dat. Boční poloha landeru v tomto ohledu podle nich nehraje zásadnější roli.

Příhodné podmínky ale nebudou trvat dlouho – již 1. února by se oblast, kde se lander SLIM nachází, měla pohroužit do lunární noci, která bude znamenat definitivní konec činnosti landeru. Japonsko každopádně může slavit. Jejich úspěšná mise se vzkříšením landeru SLIM stala veleúspěšnou. Japonsko se definitivně stalo pátou zemí, která dokázala úspěšně přistát na Měsíci.


Další články v sekci