Mořské vlny ve vodách Hirošimského zálivu omývají celou řadu pláží na pevnině i malých ostrůvcích. Na písku se tam nacházejí zvláštní kousky skla ve tvaru kuliček a kapek, které mají pohnutou historii. Jde o malé kousky z města Hirošima, jehož velkou část zničila 6. srpna 1945 americká jaderná puma „Little Boy“.
Když uranová bomba o síle asi 15 kilotun TNT explodovala necelých 600 metrů nad městem, a na místě zabila asi 70 tisíc lidí, vymrštila do vzduchu množství materiálu. Na tento materiál působily extrémní podmínky exploze a přetvořily jej do dnešní podoby, ve které materiál spadl zpět na povrch a také do oceánu.
TIP: Co by se stalo, kdyby jaderná Car-bomba explodovala ve vesmíru?
Mezinárodní tým vědců tyto kousky materiálu, který se anglicky přezdívá „Hiroshimaites“ (česky např. „hirošimky“), jako první v historii detailně roztřídil a prostudoval, pomocí elektronové mikroskopie a metody zvané rentgenová mikrodifrakce.
Hirošimky mají rozmanité tvary a velmi pestré složení. Často jsou tvořené směsí prvků a sloučenin, například hliníkem, křemíkem a vápníkem. Některé kousky materiálu z Hirošimy se ale skládají čistě ze železa či oceli nebo betonu, případně z mramoru nebo i gumy. Některé z kousků se podobají materiálu, který se nachází po dopadu meteoritů. Jejich chemické složení je ale zcela odlišné a odpovídá složení budov či dalších prvků městské zástavby.