Jakých rozměrů dorůstají červení obři?

Červení obři jsou hvězdy na sklonku svého vývoje, které se po vyčerpání vodíkového paliva rozpínají do gigantických rozměrů. Jak velcí mohou být?

25.01.2025 - Michal Švanda



Červení obři představují hvězdy na konci svého vývoje. Poté, co během pobytu na hlavní posloupnosti spotřebovaly veškeré vodíkové palivo v jádře, přichází ke slovu jeho spalování ve slupce v nitru stálice. 

Zatímco uvnitř slupky se shromažďuje popel vodíkového slučování – helium, vodíková slupka tvoří podstatný zdroj energie tělesa. Celková svítivost narůstá a nadbytek tlaku záření způsobí rozepnutí hvězdy. Na povrchu ovšem chladne, a její spektrum se tedy posouvá do červené oblasti: Odtud i pojmenování „červení obři“. 

V ještě pozdější fázi se hvězda v rámci vnitřního vývoje posune dál a začne spalovat i helium, případně další prvky. Její nitro pak získává vrstevnatou strukturu, se střídajícími se aktivními a neaktivními slupkami. 

Červení obři dosahují 10–100násobků průměru Slunce, přičemž rekordmanka UY Scuti v souhvězdí Štítu jej podle odhadů překonává 1 700krát. Ve Sluneční soustavě by tudíž její povrch sahal mezi oběžné dráhy Saturnu a Neptunu.


Další články v sekci