Jakých rozměrů dorůstají červení obři?
Červení obři jsou hvězdy na sklonku svého vývoje, které se po vyčerpání vodíkového paliva rozpínají do gigantických rozměrů. Jak velcí mohou být?
Červení obři představují hvězdy na konci svého vývoje. Poté, co během pobytu na hlavní posloupnosti spotřebovaly veškeré vodíkové palivo v jádře, přichází ke slovu jeho spalování ve slupce v nitru stálice.
Zatímco uvnitř slupky se shromažďuje popel vodíkového slučování – helium, vodíková slupka tvoří podstatný zdroj energie tělesa. Celková svítivost narůstá a nadbytek tlaku záření způsobí rozepnutí hvězdy. Na povrchu ovšem chladne, a její spektrum se tedy posouvá do červené oblasti: Odtud i pojmenování „červení obři“.
V ještě pozdější fázi se hvězda v rámci vnitřního vývoje posune dál a začne spalovat i helium, případně další prvky. Její nitro pak získává vrstevnatou strukturu, se střídajícími se aktivními a neaktivními slupkami.
Červení obři dosahují 10–100násobků průměru Slunce, přičemž rekordmanka UY Scuti v souhvězdí Štítu jej podle odhadů překonává 1 700krát. Ve Sluneční soustavě by tudíž její povrch sahal mezi oběžné dráhy Saturnu a Neptunu.