Jaký bude svět v roce 2022: Nanotechnologie včas odhalí hrozící nemoci
Přeplněné čekárny, špatně či pozdě diagnostikované choroby, zdlouhavé čekání na výsledky odběrů. Noční můra snad každého lékaře i pacienta se možná již v následujících pěti letech stane minulostí
Technologie příznačně nazvaná „lab-on-a-chip“ neboli „laboratoř v čipu“ se zhmotní v malém přenosném zařízení: Jeho jádro bude tvořit křemíkový čip, který zvládne všechny procesy nutné k analýze nemoci. Díky tomu už nebudeme muset obíhat ordinace ani chodit na odběry – veškeré potřebné údaje zjistíme z vlastních tělních tekutin v pohodlí domova. Navíc nás zmíněný systém okamžitě upozorní, že s naším tělem není něco v pořádku, což může být klíčové pro včasnou detekci vážnější choroby.
Ačkoliv v diagnostice mnoha onemocnění medicína již značně pokročila, například u Parkinsonovy choroby či rakoviny je často stále obtížné odhalit první příznaky. Informace o našem zdraví získávají lékaři především analýzou drobných biočásteček v tělních tekutinách, například v krvi, moči nebo slinách. Zmíněné částečky jsou však opravdu nesmírně malé a jejich rozbor je drahý i časově náročný.
Diagnóza v řádu nanometrů
Pro „lab-on-a-chip“ ovšem nebude uvedený fakt překážkou. Zařízení by totiž mělo s využitím nanotechnologie zvládnout identifikovat biologické mikročástice o průměru 20 nanometrů, což je měřítko, které umožní zkoumat jak DNA, tak různé viry. Zmíněná technika se nazývá kapalná biopsie a v porovnání s tradiční tkáňovou biopsií (odběrem kousku tkáně pomocí speciální jehly) nebo onkologickým screeningem (zjišťováním přítomnosti nádorů pomocí velkého přístroje – například mamografu) je podstatně efektivnější. Vzorek lze totiž jednoduše získat ze slin či kapky krve.
Přenosná laboratoř by navíc mohla výsledné údaje kombinovat s daty z dalších zařízení, kupříkladu z těch, jež monitorují spánek, srdeční tep apod. Rychle a jednoduše bychom tak dospěli ke komplexnímu pohledu na své zdraví.