Jaké jsou příčiny padajících teplotních rekordů?

Dramatické zvýšení globální teploty v loňském a letošním roce vzdoruje vědeckému vysvětlení. Rok 2025 by podle vědců mohl být v tomto směru klíčový.

23.12.2024 - Stanislav Mihulka



Teplota na planetě se postupně zvyšuje už celá desetiletí. V posledních dvou letech ale došlo ke zvratu a teplota zamířila strmě vzhůru. Jde o náhlou změnu, se kterou modely nepředvídaly a jak se ukazuje, vědci mají problém toto zrychlení oteplování vysvětlit.

V letech 2023 a 2024 rostla globální teplota takovým způsobem, že se nejen vymykala dlouholetému průměru ve druhé polovině dvacátého století, ale předčila i zvýšené teploty poznamenané oteplováním během posledních desetiletí. Není proto divu, že se rok 2023 stal nejteplejším rokem historie měření a vše nasvědčuje tomu, že ho brzy vystřídá rok 2024.

Proč se oteplování zrychlilo?

Vědci se shodnou, že v dlouhodobém měřítku jsou za pozorované oteplování zodpovědné emise uhlíku pocházející ze spalování fosilních paliv, a že se na vývoji klimatu současně podílejí i další faktory, ať už odvozené od lidských aktivit anebo přírodního rázu. Pokud jde ale o nynější dramatické navýšení teploty, odborníci se na příčinách zatím neshodou. Ve hře jsou například změny v oblačnosti, znečištění atmosféry nebo třeba mechanismy ukládání uhlíku. Podle jedné ze zvažovaných teorií mohl urychlil oteplování přechod na čistší paliva v lodní dopravě v roce 2020. Snížení emisí síry mohlo podle vědců zvýšit odrazivost mraků.

Oteplování v roce 2023 dramaticky předstihlo oteplování v předešlých letech a rok 2024 na tom bude ještě hůře,líčí Gavin Smith, ředitel Goddardova institutu NASA pro kosmický výzkum. „Přál bych si vědět proč, ale doposud to nevíme. Stále zkoumáme dostupné údaje a zjišťujeme, zda nedošlo k podstatné změně fungování klimatu na planetě.

Roku 2023 předcházel oceánský a atmosférický jev La Niña, který měl na planetu ochlazující účinek. Teplo uložené v oceánech ale v polovině roku 2023 uvolnil zpět nástup oteplujícího jevu El Niño. Vysoké teploty ale přetrvávají i poté, co El Niño v lednu dosáhl svého vrcholu. Teploty neklesají stejně rychle a listopad byl například druhým nejteplejším v historii měření.

Zářijové teplotní anomálie (srovnání s hodnotami v letech 1951 až 1980. (zdroj: NASA Earth Observatory, CC BY-SA 4.0)

„V tuto chvíli je těžké to vysvětlit,“ říká Robert Vautard, člen klimatického expertního panelu IPCC při OSN. „Chybí nám trochu nadhledu. Pokud teploty v roce 2025 výrazněji neklesnou, budeme si skutečně muset položit otázku, co je příčinou stávajícího stavu.“

Podle britského klimatologa Richarda Allana z Univerzity v Readingu poslalo intenzivní oteplení v letech 2023 a 2024 planetu do doposud neprobádaných končin, s nimiž moderní věda nemá zkušenost. Švýcarská klimatoložka Sonia Seneviratneová ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu zase přiznává, že letošní a loňský vývoj teploty je na hraně možností našich klimatických modelů.


Další články v sekci