Rok 2023 byl nejteplejším v historii měření: Kde bylo nejtepleji?

Rok 2023 se zapsal do historie jako rok s nejvyšší známou průměrnou teplotou v historii měření. V některých částech světa se přitom oteplilo opravdu razantně

19.01.2024 - Stanislav Mihulka



Jak zjistil ve své analýze dat zveřejněných neziskovou společností Berkeley Earth deník Washington Post, v loňském roce bylo více než 40 procent povrchu planety minimálně o 1,5 °C teplejší než na konci 19. století. Podle závěrů klimatické konference v Paříži z roku 2015 je přitom právě tato teplota zásadní hranicí, za kterou čekají velmi nepříjemné důsledky pro planetu i lidstvo. Jak to vypadalo v různých částech světa?

Rekordně horký rok

V některých částech Kanady a Spojených států překročila průměrná teplota 2 °C hodnotu z konce 19. století. Mimo jiné to přispělo k nejhorší sezóně lesních požárů v historii Kanady. Podle nedávného výzkumu se kvůli oteplování klimatu častěji objevují podmínky vhodné pro vznik požárů a požáry jsou více intenzivní. V tomto případě kouř z kanadských požárů zahalil i vzdálenější města jako Washington.

Z dat společnosti Berkeley Earth rovněž vyplynulo, že neobvykle vysoké teploty loni zažili i v Brazílii, Paraguayi a Bolívii. Tato část světa se přitom v minulých desetiletích ohřívala pomaleji než jiné oblasti. Carlos Nobre z brazilské Univerzity v São Paulu upozorňuje, že Amazonie v roce 2023 prošla již čtvrtým obdobím intenzivního sucha za méně než 20 let, což se ve známé historii doposud nestalo. Toto sucho mimo jiné vedlo k zastavení brazilských hydroelektráren a odříznutí komunit závislých na lodní dopravě.

Anomálie povrchové teploty vzduchu. (zdroj: Copernicus)

Také Evropa se v roce 2023 oteplovala divokým tempem. Některé části našeho kontinentu byly oproti konci 19. století teplejší až o 3 °C. Odborníci si nejsou jistí, proč právě Evropa zažívá taková horka. Podle Friederike Otto z britské univerzity Imperial College London, může být jednou z příčin úsilí Evropy o čistší vzduch. Znečištění aerosoly z automobilové dopravy a průmyslu je sice velmi škodlivé pro lidské zdraví, ale také do jisté míry ochlazují atmosféru.

TIP: Vědci varují: Na konci století budou miliardy lidí čelit nesnesitelnému vedru

Data také ukázala, že rekordní oteplení loni zasáhlo i oceány. Vysoké teploty v tropickém Pacifiku, vyvolané probíhajícím globálním klimatickým jevem El Niño, se staly nepěknou „třešničkou na dortu“ dlouhodobého nárůstu množství tepla obsaženého v oceánech. Vše nasvědčuje tomu, že čelíme nepříznivému trendu v oteplování planety. Dobré zprávy nejsou na pořadu dne.


Další články v sekci