Létající pyromani? Vědci otestovali v praxi drony, které mají zakládat požáry

Požár ve volné přírodě si obvykle spojujeme s katastrofou. Řízené požáry ale přírodě pomáhají – nově mají přírodě při zakládání požárů pomoci „pyromanské“ drony

20.05.2016 - Stanislav Mihulka



Požár ve volné přírodě je obvykle velký průšvih, neplatí to ale absolutně – požáry od počátku věků slouží také k obnově přírody. Jako ochranářský prostředek se požáry používají především na vřesovištích, ale i vrchovištích a pastvinách. V Německu používají oheň pro údržbu bezlesí bývalých vojenských prostor. Vědci se nyní rozhodli, že Matce přírodě se zakládáním požárů kapku vypomohou.

Vědci Univerzity v Nebrasce už delší dobu vyvíjejí dron, který by dovedl založit kontrolovaný požár zápalnými bombami a snížil tím riziko pro ochranáře a požárníky. Jde jim to docela dobře a teď svou technologii vyzkoušeli přímo v terénu.

TIP: Zapalovací dron novým pomocníkem proti požárům v divočině

Vypravili se do národního parku Homestead National Monument of America v Nebrasce, kde s pomocí zapalovacích dronů spálili 10,5 hektaru prérijního porostu. Vývoj zapalovacích dronů bude i nadále pokračovat. K ochranářům by se měly dostat během několika příštích let.

  • Zdroj textu

    Gizmag, University of Nebraska-Lincoln

  • Zdroj fotografií

    University of Nebraska-Lincoln


Další články v sekci