Jak velká je Místní skupina galaxií?
Mléčná dráha, Galaxie v Andromedě a galaxie M33 v Trojúhelníku tvoří společný základ tzv. místní skupiny galaxií – gravitačně vzájemně působícího celku, zahrnujícího desítky větších i menších galaxií.
Místní skupinu galaxií tvoří kupa gravitačně vázaných hvězdných ostrovů nejrůznějších typů. Celkově se jedná o 54 známých zástupců, jejich skutečný počet však bude nejspíš vyšší. Do Místní skupiny patří všechny galaxie do vzdálenosti asi 10 milionů světelných let od středu, který se nachází někde mezi naší Mléčnou dráhou a galaxií v Andromedě. Předpokládá se, že souhrnná hmotnost všech členů dosahuje asi 13 bilionů sluncí, i tento odhad je ovšem nutné považovat za velmi orientační.
Místní skupina má výrazně binární rozdělení a z velké dálky připomíná činku. V centrech nalezneme dva největší zástupce: Mléčnou dráhu, která je v celé kupě nejrozměrnější a nejhmotnější, a galaxii M31 v Andromedě, jež obsahuje nejvíc hvězd. Obě pak mají početnou rodinu satelitů, přičemž mezi ty „naše“ patří oba Magellanovy oblaky a dalších 12 trpasličích ostrovů. Třetího významného zástupce představuje galaxie M33 v Trojúhelníku, jež možná tvoří satelit galaxie v Andromedě. Ostatní hvězdné ostrovy v Místní skupině dosahují v porovnání se zmíněnou trojicí podstatně nižších hmotností.