Jak silný byl rekordní zaznamenaný záblesk gama?
Záblesky záření gama patří bezesporu mezi nejenergetičtější jevy, jaké můžeme ve vesmíru pozorovat. Doposud nejsilnější záblesk vědci zachytili poměrně nedávno.
Podle aktuálně nejvíc přijímané hypotézy jde o extrémní výbuchy supernov, při nichž se uvolňuje výtrysk záření gama značně nesymetricky: pouze ve velmi úzkém kuželu, tzv. jetu. Je však možné, že původcem některých záblesků mohou být i srážky neutronových hvězd, nebo dokonce černých děr. Záření z daných událostí k nám obvykle přilétá z nesmírně vzdáleného kosmu a jejich objev se stal nezamýšleným výsledkem monitorování jaderných testů v zemské atmosféře v 60. letech.
Energie popsaných jevů se počítají přinejmenším v gigaelektronvoltech (GeV), ale málokterý přesáhne jeden teraelektronvolt (TeV). Loni v říjnu čínská observatoř Large High Altitude Air Shower Observatory detekovala dosavadního rekordmana: Záblesk s označením GRB 221009A svítil téměř deset hodin a celková vyzářená energie se odhaduje na 18 TeV. Původce není jako obvykle zcela jasný, hlavním podezřelým nicméně zůstává kolaps velmi masivní hvězdy přímo na černou díru.
Záblesk jako první zachytila meziplanetární sonda Voyager 1 a po ní i více než tucet vědeckých satelitů a zařízení. Podobně silné záblesky dorazí k Zemi podle vědců zhruba jednou za deset tisíc let.