Astronomové zachytili gigantickou kosmickou explozi. Největší, jakou jsme kdy spatřili

Záblesk, který astronomové zaznamenali ve vzdálenosti 8 miliard světelných let od nás, je více než 10× jasnější než kterákoli známá supernova.

12.05.2023 - Martin Reichman



Historie výjimečné události začala vlastně poměrně všedně – v roce 2020 zachytili astronomové prostřednictvím zařízení Zwicky Transient Facility na kalifornské Observatoři Palomar náhlé zjasnění na noční obloze. Událost zpočátku nevypadala nijak dramaticky – mohlo jít o explozi supernovy stejně jako o průlet komety či planetky. Zjasnění ale trvalo déle než rok, což upoutalo zvědavost vědců. Teprve následná pozorování ale odhalila nepředstavitelné rozměry zachycené události.

Záblesk, který astronomové zaznamenali ve vzdálenosti 8 miliard světelných let od nás, je více než 10× jasnější než kterákoli známá supernova. Vědci událost spojují s pohlcením obřího molekulárního mračna supermasivní černou dírou o hmotnosti 100 milionů až miliardy Sluncí. 

Podle Philipa Wisemana, astronoma ze Southamptonské univerzity, který pozorování vedl, uvolnila tato událost známá jako AT2021lwx během tří let asi 100× více energie, než kolik jí Slunce vydá během 10 miliard let života. Energetická koule, která během záblesku vznikla, byla podle vědců až 100× větší, než kolik činí průměr Sluneční soustavy.

TIP: Královny vesmírných explozí: 10 zajímavých faktů o supernovách

Jde tak zřejmě o nejenergetičtější událost, jakou jsme kdy ve vesmíru zaznamenali. Překvapivě ale nejde o nejzářivější jev, jaký byl kdy vědci pozorován. Minulý rok byl zaznamenán záblesk gama záření, známý jako GRB 221009A, který trval zhruba 10 hodin a je považován za nejjasnější záblesk, jaký byl kdy na Zemi pozorován. 


Další články v sekci