Jak na sebe vzájemně působí Země a Měsíc?
Vzájemné působení Země a Měsíce se řídí složitými zákonitostmi. Jaké síly jsou ve hře a co způsobují?
Naše planeta a její průvodce na sebe vzájemně působí především svými gravitačními poli. Gravitace je síla přitahující hmotné objekty, přičemž její velikost závisí na součinu hmotností obou těles a je nepřímo úměrná čtverci jejich vzdálenosti. Výsledkem gravitačního působení Země a Měsíce je obíhání přirozeného satelitu kolem planety – přesněji řečeno, obě tělesa krouží kolem společného těžiště. A k důsledkům vzájemného oběhu patří i odstředivá síla.
Oba objekty jsou ovšem prostorově rozlehlé, takže mají jejich gravitační síly složitější výslednice. A pokud vstoupí do „rovnice“ ještě síla odstředivá, a nakonec i gravitace Slunce, může se výsledná síla působící na dvě různá místa na Zemi výrazně lišit.
Popsaný efekt se nejčastěji označuje jako „slapy“ a mezi jeho projevy řadíme například příliv a odliv. Měsíc k sobě více „přitahuje“ oceán na své straně a odstředivou silou vzniká podobná vlna na opačné polokouli. Proto v průběhu dne nastává příliv dvakrát, přestože se Země z pohledu svého průvodce otočí kolem vlastní osy pouze jednou.