Jak bychom měli správně odpočívat, nám ukazují dávní lovci-sběrači
Dlouhodobé vysedávání zvyšuje riziko vzniku závažných kardiovaskulárních onemocnění. Jak bychom měli správně odpočívat, nám ukazují dávní lovci-sběrači
Lékaři už dávno zjistili, že lidé, kteří sedí mnoho hodin u stolu, se vystavují zdravotním rizikům, včetně závažných kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je zřejmě nízká aktivita svalů. Takové riziko je ale přitom paradoxní, protože pro lidi by mělo být evolučně výhodné šetřit energii odpočíváním.
Američtí odborníci jsou přesvědčeni, že klíčem k této záhadě je pozice, ve které původně lidé odpočívali. Zdá se, že naši dávní předkové moc často neseděli a rozhodně ne v poloze, ve které dnes sedíme na židli. Odpočívali hlavně v podřepu anebo vkleče. Taková poloha přitom zapojuje svaly více, než kdyby člověk seděl. Právě aktivnější pozice při odpočinku nás zřejmě chrání před škodlivými dopady nic nedělání.
TIP: Jsme přeborníky v rychlém spánku. Kam se na nás hrabou ostatní primáti
Vědci k těmto závěrům dospěli při výzkumu etnika Hadzů, kteří žijí v Tanzanii, v rovníkové Africe. Jsou to dnes již bohužel vymírající lovci-sběrači, jejichž životní styl je zřejmě v mnoha ohledech podobný našim dávným předkům. Ukázalo se, že Hadzové sice mají oproti lidem v rozvinutým zemím více intenzivní fyzické aktivity, přes hodinu denně, ale také poměrně hodně odpočívají. Prosedí 9 až 10 hodin denně, což je zhruba stejné jako u lidí v pokročilé civilizaci. Přesto netrpí neduhy z dlouhého sezení. Na rozdíl od nás totiž často používají podřep nebo klečení.