Inženýři NASA vyrábějí trysky pro rakety úsporným 3D tiskem
Do vesmíru se bude létat na levných a svižně vyráběných 3D tištěných tryskách
Trysky raketových motorů musejí pracovat za extrémních teplot a tlaků. Na první pohled sice vypadají jednoduše, jejich výroba ale bývá komplikovaná, zdlouhavá a velmi nákladná. To je důvodem, proč specialisté vědeckého střediska NASA Marshall Space Flight Center (MSFC) vyvinuli nový postup výroby takových trysek.
Nový proces 3D tisku zvaný Laser Wire Direct Closeout (LWDC) umožňuje vyrábět trysky s nižšími náklady a výrazně rychleji. Liší se od většiny postupů 3D tisku podobných komponent, které jsou založené na tisknutí materiálu v podobě prášku. Vychází ze zpracování materiálu v podobě drátů.
3D tisk usnadní cesty do vesmíru
Tým Marshall Space Flight Center s tímto novým postupem zkrátil výrobu trysek z několika měsíců na několik týdnů. Inženýři ověřili, že tento postup funguje, a také nové trysky otestovali v pozemních zkouškách při provozu za vysokých teplot a tlaků.
TIP: Vytisknout a na start: Relativity Space plánují 3D tištěné nosné rakety
Nová technologie výroby trysek je již patentovaná a jistě se najdou zájemci o komerční výrobu trysek pro raketové motory, kteří ji využijí. Marshall Space Flight Center se tímto způsobem snaží podpořit investice do kosmických technologií a průzkumu vesmíru.