Znečištěný vzduch znamená stejné riziko vzniku rozedmy plic, jako krabička cigaret denně
Ve Spojených státech díky značnému úsilí v dnešní době klesá znečištění vzduchu. Výjimkou je ozón, jehož množství v ovzduší v blízkosti zemského povrchu neustále roste. Američtí vědci a lékaři přišli na to, že i malé zvýšení znečištění ovzduší zvyšuje riziko rozedmy plic, čili plicního emfyzému, stejně, jako kdyby tam lidé intenzivně kouřili krabičku cigaret denně.
Badatelé zpracovali údaje o funkci a stavu plic u více než 7 tisíc pacientů rozmanitého etnického původu za období let 2000 až 2018, společně s daty o znečištění ovzduší v šesti amerických městských oblastech, v nich tito lidé žili, které zahrnovaly Chicago, Winston-Salem, Baltimore, Los Angeles, St. Paul a New York.
TIP: Hlasy, paranoia a sebevraždy: Znečištěný vzduch zhoršuje duševní zdraví teenagerů
Analýza více než 15 tisíc CT skenů zmíněných pacientů přesvědčivě ukázala, že existuje velmi silná závislost mezi nárůstem všech forem znečištění ovzduší a počtem diagnóz rozedmy plic. Odborníky překvapilo, jak těsná závislost to je. Doposud bylo za zcela klíčovou příčinu rozedmy plic považováno kouření. Rozedma plic je přitom závažné chronické a život ohrožující onemocnění, které současná medicína nedokáže účinně léčit.