Zklamání: Planeta Venuše zřejmě nikdy nebyla obyvatelná pro život pozemského typu
Detailní průzkum atmosféry Venuše přivedl vědce ke zjištění, že tato dnes pekelná planeta zřejmě ani v dávné minulosti nebyla obyvatelná pro život našeho typu.
Při pohledu z dostatečně velké dálky jsou Země s Venuší jako planetární dvojčata. Mají téměř stejnou velikost a v obou případech jde o kamenné planety. Bližší pohled ale odhaluje obrovské rozdíly – zatímco Země kypí životem, Venuše je pekelným světem, kde pod hustými mračny kyseliny sírové panují teploty šplhající k téměř 500 °C.
Pro odborníky jde o vzrušující záhadu. Čím to je, že se Země a Venuše tolik liší? Dlouho mezi převažoval názor, že i Venuše bývaly kdysi vlídným a nejspíš i obyvatelným světem, kde se časem podmínky z nějakého důvodu dramaticky zhoršily. Pokud by tomu tak skutečně bylo, čím to, že se podmínky na Venuši tak dramaticky změnily?
Tereza Constantinouová z britské Univerzity v Cambridgi a její kolegové nyní přicházejí se zjištěním, že Venuše zřejmě nikdy nebyla obyvatelná pro život pozemského typu. Britští vědci prostudovali chemické složení atmosféry Venuše a odvodili z něj, že na Venuši nikdy nebyl dostatek vody pro existenci oceánů podobným těm na Zemi.
Výsledky výzkumu, které nedávno zveřejnil vědecký časopis Nature Astronomy, naznačují, že obyvatelnost planet Sluneční soustavy byla zřejmě jen vzácná, i v době, kdy byla Sluneční soustava mladá. To má, bohužel, nepříjemné důsledky pro pátrání po obyvatelných exoplanetách. Již totiž známe několik cizích planet podobných Venuši, ale šance na jejich obyvatelnost se teď povážlivě scvrkly.
„Byli bychom bývali rádi, kdybychom zjistili, že Venuše v minulosti bývala podobná Zemi a mnohem přívětivější pro život,“ lituje Constantinouová. „Je tedy poněkud smutné zjistit, že tomu tak zřejmě nebylo. Na druhou stranu, můžeme teď zúžit pátrání po exoplanetách, kde by se slušnou mírou jistoty mohly panovat podmínky vhodné pro život pozemského typu.“