Zařízení SubCAS umožňuje vynášet živé ryby z velkých hloubek

Desítky metrů pod hladinou moře se rozkládá tajemný zšeřelý svět. Díky novému zařízení kalifornských vědců do něj nyní můžeme nahlédnout

11.06.2018 - Stanislav Mihulka



V hlubinách jezer a hlavně moří, kde panuje velký tlak, žijí roztodivné ryby a další stvoření, které lákají naši pozornost. Zkoumat tyto tajemné tvory ale není vůbec jednoduché. 

Mořští biologové z Kalifornie proto vyvinuli speciální nádobu zvanou SubCAS (Submersible Chamber for Ascending Specimens), které umožňuje snadno vynášet živé ryby z hloubky 61 až 152 metrů. V těchto hloubkách se rozkládají tajuplné útesy, kam proniknou jen špetky slunečního svitu. SubCAS je určený především pro potápěče vybavené rebreatherem, dýchacím přístrojem s uzavřeným okruhem.

TIP: Nový podvodní mikroskop zobrazuje detaily z intimního života korálů

Vynesení ryb z uvedené hloubky sice se zařízením SubCAS zabere dva až tři dny, v testech se ale ukazuje, že ryby přežívají téměř ve 100 procentech případů. Podle odborníků jde o významnou inovaci, která umožní získat řadu nových poznatků, popsat nové druhy, a také představit obyvatele tohoto pozoruhodného prostředí veřejnosti.

  • Zdroj textu

    California Academy of Sciences

  • Zdroj fotografií

    California Academy of Sciences


Další články v sekci