Zákony mrazu: Proč přimrzá jazyk k zábradlí, když ho člověk v zimě olízne?

Asi každý si vybaví scénu z filmu Obecná škola, kdy si nezbedný Rosenheim v mrazu „přilepil“ jazyk k zábradlí. Proč ale vlastně jazyk v mrazech k zábradlí přimrzá?

31.03.2023 - Barbora Jelínková



V legendární scéně z Obecné školy žáci navzdory varování kantora olizují zmrzlé zábradlí, načež se jim k němu přilepí jazyk. Řada zvídavých diváků pak neváhala vyzkoušet, zda je něco takového možné. A zatímco v mnoha filmech si režiséři realitu poněkud přikrášlují, v tomto případě se Jan Svěrák nemýlil.

TIP: Vystydne nápoj rychleji, když se míchá?

Při kontaktu jazyka se zmrzlým kovem skutečně hrozí, že se k němu tkáň přilepí. V teplotách pod bodem mrazu totiž zábradlí či jiný kovový předmět coby dobrý vodič okamžitě odčerpá teplo z té části těla, jež se ho dotkne, a případná přítomná tekutina obratem zmrzne. Konkrétně u jazyka se pak zmrzlé sliny chovají jako dokonalé lepidlo, zatímco dlaň bývá zpravidla suchá, a přilepení proto hrozí, jen pokud bychom ruku na kovu drželi příliš dlouho. Jediný způsob, jak jazyk bezpečně uvolnit bez krvavého zranění, spočívá v ohřátí zábradlí tak, aby zmrzlé sliny roztály.


Další články v sekci