Záhada vyřešena: Slony na jihu Afriky letos zabíjely toxiny ze sinic

Úhyn stovek slonů v africké Botswaně způsobily toxické látky produkované sinicemi

24.09.2020 - Stanislav Mihulka



Letošní neštěstí nepronásledují jen lidi. Na počátku července s ohromením sledoval celý svět jak na jihu Afriky, především v Botswaně, záhadně zahynulo několik set slonů. Jak je v podobných případech obvyklé, ihned se vyrojila řada více či méně realistických hypotéz o tom, co tyto slony zabilo. 

Pytláci, na které by jinak padlo podezření v první řadě, v tom byli očividně nevinně. Mrtví sloni totiž byli objevování s netknutými kly, což vinu pytláků prakticky vyloučilo. Odborníci rovněž vyloučili sucho nebo antrax. Intenzivní vyšetřování nakonec vedlo k jednoznačnému výsledku, který nedávno zveřejnil Mmadi Reuben, šéf veterinářů ministerstva životního prostředí a národních parků Botswany.

TIP: Rozhovor s Adrianam Dandridgem: Sloni jsou moudřejší než lidé

Nešťastní sloni podle něj zahynuli kvůli otravě neurotoxiny sinic z mělkých jezírek a tůní, kde sloni pili. Vodítkem pro vyšetřovatele bylo například to, že umírání slonů ustalo koncem letošního června, kdy tůně v krajině vyschly. Definitivním potvrzením příčiny masového úhynu slonů se staly krevní testy obětí. Specializované laboratoře v Jižní Africe, Kanadě, Zimbabwe a USA prokázaly, že právě sinice jsou hledaným viníkem.

Úřady v Botswaně pokračují ve výzkumu rozšíření nebezpečných sinic a jejich vlivu na slony. V nadcházející zimě by sloni měli být v bezpečí, protože získávají vodu hlavně pojídáním kořenů a kůry, především z baobabů. 

Určením příčiny smrti ale vyšetřování nekončí. Podle Mmadi Reubena je stále třeba nalézt odpověď na mnoho dalších otázek, například proč sloni uhynuli pouze v jedné lokalitě.


Další články v sekci