Pokrok v xenotransplantacích: Šlachy z klokanů mohou vylepšit zranitelná lidská kolena
Klokani patří mezi nejlepší atlety zvířecí říše – jejich odolné šlachy by mohly pomáhat při léčbě komplikovaných poranění kolen
Pro australského chirurga Nicka Hartnella jsou klokani dokonalými atlety. Ve skoku dalekém překonají vzdálenost 12 metrů a dokážou vyvinou rychlost až 70 kilometrů v hodině. Když Hartnell a jeho spolupracovníci sledovali klokany v akci, zajímalo je, do jaké míry vděčí za své výkony šlachám. A zda by bylo možné využít šlachy klokanů v lidské medicíně.
Během let výzkumu se dopracovali ke xenotransplantacím, tedy k využití transplantací klokaních šlach při léčbě poranění, jakým je například přetržení předního zkříženého vazu v koleni. Jen v USA dochází ročně asi k 200 tisícím případů, přičemž zhruba čtvrtina těchto zranění vyžaduje následné operační zákroky.
Šlachy cizího původu
Povaha tohoto zranění obvykle vyžaduje transplantaci další tkáně. Tyto tkáně lze brát z jiných míst na těle pacienta, což ale přináší zdravotní komplikace. Další možností jsou tkáně od zemřelých dárců nebo syntetické tkáně. V těchto případech se ale objevují problémy s výdrží tkání a také jich bývá nedostatek. Kromě toho asi čtvrtina operací po přetržení předního zkříženého vazu selže.
Podle Hartnella a jeho kolegů jsou klokaní šlachy v tomto směru velmi slibné. Nejen, že jsou několikrát silnější než lidské šlachy, ale zároveň jsou velmi dobře dostupné. Lze je totiž získat při zpracovávání klokanů při výrobě potravin. Dnes se tento zbytkový materiál využívá jen pro výrobu jídlo pro domácí mazlíčky.
TIP: Jak obnovit poškozené plíce pro transplantace? Pomohou nám prasata
Klokaní šlachy sice lidem neposkytnou možnosti pohybu superhrdinů, jde ale o zajímavou alternativu dnešních léčebných postupů. Badatelé připravují první klinické testy na lidech, které by měly být zahájeny již v roce 2024. Doufají, že v případě úspěchu v testech s lidskými pacienty, se xenotransplantace klokaních šlach prosadí v širokém měřítku.