Výchova lišek v Čechách: Jak vypadají první měsíce ryšavých šelem?

I když lišku kvůli její ostražitosti uvidíte v českých lesích jen zřídka, jde o jednoznačně nejpočetnější divoce žijící šelmu. Přelom března a dubna bývá časem, kdy malá liščata přicházejí na svět…

27.03.2024 - Marek Telička



Lišky se páří mezi prosincem a únorem a právě v této době byste mohli zaslechnout jejich milostné, daleko slyšitelné volání. Po zhruba 50 dnech březosti, obvykle v březnu nebo dubnu, vrhne liščí samička v noře malá liščata. Liščata se rodí slepá a teprve po dvou týdnech se jim otevřou oči a zvířátka začnou prozkoumávat okolní prostor. Od toho okamžiku je občas možné vidět je i venku před norou. 

Kožichy malých lišek (Vulpes vulpes) jsou nejprve šedohnědé. Po zhruba čtyřech týdnech, přičemž celou dobu jsou krmeny výhradně matkou, se jim kožich začne přebarvovat na klasický ryšavý odstín. Zároveň jim rodiče, a někdy i další příbuzní, začínají přinášet také pevnou stravu.

Ve věku šesti nebo sedmi týdnů jsou liščata odstavena a začínají se s matkou vydávat na lovecké výpravy. Když jsou lišky asi dva měsíce staré, celá rodina se stěhuje jinam – možná kvůli bezpečnosti, pravděpodobné je i to, že už vzrostlým mláďatům nora přestává dostačovat, nebo je její okolí po odchovu příliš znečištěné.

Tři nebo čtyři měsíce staré lišky začínají lovit na vlastní pěst. Na podzim některé z nich, především samci, opouští teritorium svých rodičů a snaží se najít vlastní neobsazené území. Mladé samice naproti tomu spíše zůstávají poblíž rodičů a pomáhají jim vychovávat liščata ve vrhu dalšího roku.


Další články v sekci