Vesmírné opalování: Špetka našeho bronzu pochází i z černých děr
Na našem opálení se nepatrnou měrou podílejí i fotony z okolí černých děr a cizích galaxií
Když se někdo pohodlně opaluje na pláži, jeho tělo zaplavuje zhruba triliarda (miliarda bilionů), tedy deset na 27 fotonů za sekundu. Naprostá většina z nich pochází z našeho Slunce, ať už přímo anebo nepřímo – po odrazu od něčeho, co jim stálo v cestě.
Velice malá část z těchto fotonů ale přiletí z hlubokého vesmíru. Mohou být staré miliardy let a překonaly obrovské vzdálenosti, které se vymykají našemu chápání, aby nakonec zasáhly lidskou kůži a nepatrně ji ztmavily.
Záření z hlubokého vesmíru
Tvrdí to ve své nové studii astrofyzici, podle nichž naše tělo, kdykoliv jsme venku, dnem i nocí, bombarduje za každou sekundu asi 10 miliard fotonů, které nepocházejí z Mléčné dráhy. Tyto fotony tvoří takzvané záření mimogalaktického pozadí. Asi polovina z nich pochází ze záře cizích galaxií a druhá polovina vzniká aktivitou kolem černých děr.
TIP: Erupce na Slunci: Najdeme ochranu před nebezpečným slunečním zářením?
Vlnové délky fotonů z hlubokého vesmíru se pohybují od neškodných milimetrových až po potenciálně škodlivé mikronové. Žádné reálné nebezpečí z těchto mimogalaktických fotonů ale nehrozí. Představují tak nesmírně nepatrnou část opalujících fotonů. Člověk by se musel opalovat biliony let, než by mu tyto fotony dlouhodobě poškodily zdraví. Riziko slunečních fotonů při opalování je bohužel mnohem reálnější.
Infografika: Opalování očima astrofyziků
Nepatrná část našeho opálení nepochází z Mléčné dráhy (hodnoty jsou uvedeny v takzvané krátké škále, typické pro anglofonní státy) (foto: ICRAR, Dan Hutton, CC BY-SA 4.0)